2 yıllk bitirince direk iş verdiren bölümler

Şimdi tercih aşamasında bir öğrenci arkadaşım var.Diyor ki 2 yıllk bazı bölümler 4 yllk bölümlerden daha iyi Mesela 2 yıllk anestezi okurum mezun olurum 3000 tl kazanırım.Muhendis olup 1500 tl kazanmaktan iyidir.Ya da iktisat hukuk vs okumaktan iyidir.Mesela ben 2 yılda bir sürü para kazanırım onlar hala okucak ,açıktan da işletme okurum.Askerliği ertelerim vs diyor Ne düşünüyorsunuz

doğru demiş.

  • bu yolun yolcusu  (01.03.13 13:40:19)
mümkündür. sağlık meslek lisesi mezunu hemşire ile 4 yıl sağlık yüksekokul mezunu hemşire hemen hemen aynı maaşı alıyorlar. elbette üniversite mezunu hemşirenin 150-200 lira daha fazla alıyormuş.

elbette bu iki hemşirenin önce kpss'yi kazanması gerekli. erkek ise önlisans mezununun 15 ay askerlik yapacağı unutulmamalı. lisans mezununun ise 5 ay. eşit şartlar da torpilsiz olacak bir başvuru da elbette lisans mezunu daha avantajlı.

şansını denersin. memnun olmazsan dgs ile lisans'a devam edebilirsin. elbette kazanabilirsen. nacizane tavsiyem yapabiliyorsan yüksek lisans bile yap.

edit: hemşire örneği için devlette özelde pek işlemez.
  • phonex  (01.03.13 13:48:07 ~ 15:00:19)
doğru demiş. at yetiştiriciliği gibi bir bölüm vardı o da öyle mesela

  • dieselsingle2  (01.03.13 14:39:21)