çalışma saatleri

Merhaba,

şimdi legal olarak haftalık 45 saat max gibi bir durum var. Bu durumda çalışma saatleri 9-18 oluyorsa bu 9 saat sayılıyor. Bu durumda 1 saatlik yemek molası, bu 9 saatlik sürenin içinde mi oluyor? yoksa şirket 1 saat yemek molan var, 9 saat de çalışman lazım diyerek toplamda 10 saat olmak üzere , 9-19 çalıştırabilir mi çalışanını?

bizimkinde dahil valla yani gayet 9-18. ama öyle çakallar da kesin çıkar.

  • interview with the vampire  (26.02.13 14:44:19)
yemek saati çalışma süresinden düşülür hatta çay saati bile. mesela biz 10 saat çalışıyoruz. ama yarım saat yemek yarım saat çay düşülüyor. 9 saat hesaplanıyor

  • karbasan  (26.02.13 15:33:38)
biz 09:00-19:00 olarak çalışıyoruz 1 saat öğle arası var ve max sınırdayız diyim sana. ve evet öyle çakallar da var.
fazla çalışıyoruz dediğimizde kanunda var deniyor, azaltalım çok geç çıkıyoruz dediğimizde o zaman cmts gelin dedniyor. kimsenin de cmts gelmek yemeyeceği için bu böyle sürüp gidiyor.

  • sirkelimon  (26.02.13 17:51:31)