bozuk harici diskten yeni harici diske veri transferi

selamlar;

bundan yaklasik bi 3 ay once annem harici hdd'mi yikadi camasir makinesinde. su anda calismiyor gibi birsey alet. ama soyle bir durum var. hdd'yi bilgisayarima taktigimda pc bunu goruyor ama icini acamiyorum. simgesi falan cikiyor bilgisayarim klasorunde ama kac gb dolu ne kadar bos vs gostermiyor. ama ayni hdd'yi smart tv lg televiyonuma taktigimda icerigini gorebiliyorum. hic bir bilgiyi kaybetmemisim. hatta filmlerimi dizilerimi televiyon uzerinden izleyip fotograflarima bakabiliyorum. ama dedigim gibi bilgisayarimdan acamiyorum hddmi.

simdi ben yeni bir hdd alcam. ama bu eski hdd'min icini acamadigim surece icindeki bilgileri nasil yenisine aynen kopyalayabilirim?

eski hdd icindeki bilgilerim hep onemli , hep degerli fotolar falan. kaybedemem.

ne yapmaliyim?

ayrica neden televiyon gibi kiytirik bir teknoloji hdd'min icindekileri gorup oynatabilirken bilgisayar bunu yapamiyor? hem kardesimin hem de babamin bilgisayarlarinda da denedim acmayi , yok acilmiyor.

not:eski hdd'm wd 500gb my passaport 2.5''. yeni alcagim da heralde bu olur. belki de 1 terabytlik alirim belli olmaz. hdd icindeki bilgiler yanlis hatirlamiyorsam bi 400 gb vardi. bunlarin hepsini kurtarmam elem degil. sonucta diziler filmler falan indirilir tekrar. yaklasik bi 70gb'i bulan fotograflarim ve muziklerim kurtarilsa yeter.

dosya formatı değişmiş sanırım. dosya formatını diski formatlamadan nasıl değiştirirsin bilemem ama açmak için farklı bir işletim sistemi deneyebilirsin.

  • universdeli  (24.02.13 17:30:20)
onu nasil yapabilirim?

  • harrage  (24.02.13 17:31:49)
technet.microsoft.com şöyle bir link var ama dosya formatın ne bilmiyorum.

linux unix macosx deneyerek belki açabilirsin.
  • universdeli  (24.02.13 17:40:48)
acronis , ghost veya benzeri bi backup programıyla komple harddiskin yedeğini alıp yeni harddiskine aktarmayı denersen belki çalışabilir gibi geldi bana. bide pc'yi dosta açıp ordan harddiskin içini görüntülemeyi dene orda görebilirsen istediklerini seçer bilgisayarına aktarırsın

edit: linux fln denemek istersen pc'ye virtual pc gibi bişey kurup küçük boyutlu bi linux(ubuntu vb) kurabilirsin denemekte fayda var.
  • ernecati  (24.02.13 19:02:34 ~ 19:04:04)