sosyal fobi - beden imajı ?

merhaba,

kilolu bir insanım ve şuan zayıflıyorum. kilom yüzümden kendimi beğenmeme durumu yaşıyorum. kilolar makul seviyeye geldikçe sosyal fobimde bir iyileşme - özgüven artışı olur mu ki acep ?

ayrıca sosyal fobi maduru olupta eskisinden daha iyi olan, baş edebilenlerin tavsiyelerine sonuna kadar açığım ?

Sosyal fobi ayrı kilodan dolayı özgüven eksikliği ayrı.
sosyal fobi iş hayatını flnda etkiler. halbuki kilolu bir insan iş hayatında rahat etmesi, kafasına takmaması gerek.
kilonun sosyal hayatta sorun olduğu yerler eğlence, ikili ilişkiler vs. durumlarında ortaya çıkar.

Yani kiloluysan iş hayatında çok başarılı olup sevgili ilişkilerinde çok kötü olabilirsin.
sosyal fobide ise her ikisinde de kötü olursun.
Aslında en güzeli kiloyu kafaya takmamak eğer erkeksen tabi.
Erkeklerde kilo sorun olmuyor bu işlerde fazlaca.
  • marty turco  (24.02.13 16:26:46 ~ 16:27:50)
sosyal fobi senin kafanda başlıyor, göbeğinde değil. insanlar senin özgüvensiz olduklarını hissettikleri anda sana karşı davranışları değişir, yeterince ciddiye alınmaz ve saygı görmezsin. kesinlikle kilolu olduğun için değil, kendine güvenin olmadığı için böyla yaparlar. kilo alırsın-verirsin. hayatta her şey olabilir, hastalık vs.. dış görünüşüne göre özgüvenini şekillendirirsen yaşlanınca ne yapacaksın. elden ayaktan düşecek, hareket kabiliyetin azalacak, saçlar beyazlayacak, yüzün buruşacak. o zaman sokağa çıkmayacak mısın ''off çok kötü gözüküyorum'' diye. değil. olgunaşmış, bazı şeyleri aşmış olacaksın. fazla kiloları da dış görünüşünden ziyade, vücut sağlığın için dert etmelisin.

  • juninho77  (24.02.13 16:30:14)
kilodan ötürü biraz yaşamıştım ben, yani tanımadığım insanlara bir şey sorarken/isterken falan çok hafif sıkıntı yaşayabiliyordum ama hali hazırda tanıştığım insanlarla hiçbir sıkıntım olmuyor özgüven patlamasıyla konuşabiliyordum

30 kilo verdim geçtiğimiz 5 ayda, şimdi tanımadığım insanlarla da özgüven patlaması ile konuşabiliyorum.

kilo insanı self-conscious yapabiliyor biraz ama kilo vermeye başladıktan sonra kendinde o başarıyı da görürsen doğal bir şekilde toparlanabilir özgüven

sosyal fobiden bağımsız bir şey tabi ki bu
  • zaugnakhaldun  (24.02.13 16:52:57)