gss hk. (yine)

merhabalar,

dün şöye bir soru sormuştum (git: 563762) bugün aşağıdaki adresten GSS borcum var mı yok mu diye sorgulamak istediğimde "kişi kaydı bulunamadı" diye bir ibare çıkıyor. ancak bir önceki duyuruda yazan şeye göre benim bir ara (benim böyle bir işte çalışmışlığım yok, nasıl oldu anlamadım) sigorta girişim yapılmış ve birikmiş borcum olabilir.

adres: sgk.ziraatbank.com.tr

özel durum: 21 yaşında üniversite öğrencisiyim. babam devlet memuru ve haliyle onun sigortasından faydalanıyorum. daha önce ve şu anda da sigortalı bir işte çalışmadım/çalışmıyorum.

açıkçası pek de bu işin peşine düşmek istemiyorum, ondan sonra bana olmayan şeyden borç çıkartırlar, öğrenci başıma onu ödeyemem. babama da bak böyle olmuş öde diyemem. şimdi varsa bile biriksin, okul bitince yirmibin de olsa öderim.

soru: ben napayım, karşıma çıkan bu ifadeler ne anlama geliyor? ne yapmam gerekiyor filan falan...

Üniversite öğrencisiysen 25 yaşına kadar sorun yok. Galiba her 6 ayda bir SGK'ya öğrenci belgesi götürmen gerekiyor.

Sigorta girişini baban yaptırmış olabilir. Erken emeklilik için. Çünkü belirli bir tarihten sonra herkes emeklilik günü dolmuş olsa dahi 65 yaşını dolduramayanlar emekli olamayacaktı. Baban da o tarihten önce sigorta girişini yaptırıp bundan yararlanmanı düşünmüş olabilir. Bi ona sor.
  • otonom  (23.02.13 17:21:09)
ben de memur çocuguyum ama benden 6 ayda bır istediler. Sallama bence

  • lehim ve havya ile mikrocip yapan adam  (23.02.13 18:28:21)