Maaş Ödemeyen İşveren | Ne Yapmalı?

Bir arkadaşım çevre mühendisi olarak Ankara merkezli (şantiyeleri İzmir ve Bodrum'da) bir inşaat şirketinde 5 ay çalıştı. 2 ay önce ayrıldı. Çalıştığı süre boyunca ilk 3 maaşını (gecikmeli de olsa) aldı. Kalan 2 maaşı çalıştığı süre boyunca ve üzerinden 2 ay geçmesine rağmen alamadı. (Toplam 2000 TL)

Önceki maaşları banka hesabına yatmış ve 5 ay boyunca SGK primleri işveren tarafından ödenmiş.

Sormak istediğim şu ki; kanuni olarak ne yapabilir arkadaşım? Bir avukat bulup iş mahkemelerine dava mı açmalı yoksa Sosyal Güvenlik Kurumu ile mi görüşmeli? Ya da başka bir yol var mıdır?

(Arkadaşımın ciddi anlamda o paraya ihtiyacı var, ki şu an bir markette part time olarak çalışıyor.)

Bir avukat aracılığıyla tebligat göndermesi paranın kısa bir sürede hesabına yatması için yeterli olacaktır diye düşünüyorum...

Benzer durumlar eski iş yerimde yaşanmıştı ve maaşını en uzun süre alamayan kişi tebligat gödnerdikten 1 hafta sonra maaşı hesabındaydı...
  • otopsicocugu  (22.02.13 11:02:24)
tebligat yollamadan evvel bi arkadaşına falan aratarak "ben bilmemkim beyin avukatıyım. maaş ödemesi eksik yapılmış. bu ödemeye tamamlamayacaksanız icra yoluyla sizden almak üzere işlemlere başlıyoruz, ayrıca sgk'ya da gerekli bildirimlerde bulunacağız" dedirtsin. avukat olması şart değil.

ticarette alamadığımız ödemeler için sıklıkla denediğimiz bir yöntemdi ve gayet iş görürdü. :)
  • hevipeyra  (22.02.13 11:42:45)
Yalnız, bahsolunan işveren firma batık durumdaymış. Çevredeki tüm esnafa (otel, restoran vs) ödenmemiş borçlar, maaşını almak için patrona aletlerle dalan işçiler vs...

Sizce, bu şartlar altında da önerilen çözümler geçerli olur mu?
  • cosa nostra  (22.02.13 13:06:08)
Her durumda başka bir alternatif yok bence..

  • otopsicocugu  (22.02.13 14:11:12)