İngiltere'de TV'lerde Altyazı

Dostlar;
İngiltere'de TV'lerde altyazı açabileceğin bir menü var sanırım.(reklamların bile altyazısı çıkıyor)İşitme engelliler için geliştirilen uygulama; kafe,spor salonu gibi TV sesini duymanın imkansız olduğu alanlarda da çok işe yarıyor

Sizce bu sistemi otomatiğe mı bağlamışlardır yoksa ciddi ciddi bütün textleri yazmışlarmıdır.Manuel yazsalar, canlı yayınlarda saçmalarlar, Otomatiğe bağlasalar büyük risk

Fikriniz nedir?

gerçi şöyle bir ingilizce kaynak buldum.Sorumun cevabını da kısmen buldum.

en.wikipedia.org

Ama konu ile ilgili detay vermek isteyenleri merakla bekliyorum

teşekkürler

Tane tane konuşmayı yazıya döken bir sistem olabilir aksi halde bol hatalı bir yazım olur.

Örneğin canlı yayında ikili konuşmalar her zaman çok net olmayabiliyor, sistem bu sesleri tanımlayıp yazıya dökemeyeceğinden bir çalışan eş zamanlı olarak söylenenleri tane tane alt yazı için seslendiriyor olabilir.
  • grimer  (18.02.13 23:43:04)
o teknoloji ne kadar gelismis bi bilgim yok ama, youtube'da bazi videolarda oluyor altta CC(closed captioning). Ordakiler muhtemelen sesten otomatik yaziya dokuluyor cunku baya bi hatali cevriliyor. Benzer soylenen kelimeleri yanlis algiliyor sanirim.

Bunu bi TV kanali yapiyorsa, banttan yayinlar icin altyazi yazdiriyor olabilir. Canli yayinlar icin bi fikrim yok ama, hatasiz yaziliyorsa birisi yaziyordur diyebilirim.
  • she was my baby  (18.02.13 23:49:55)
Altyazili canli mac yayini bile var suan, konusmayla altyazi arasinda 1-2 sn oynuyor ve arada hata yapiyor. Bunu ses tanimlama programlariyla yapiyorlar.

Canli olmayan yayinlarda ise script programa aktariliyor, eger aktarilmis bir script yoksa ses tanimlama devreye giriyor.

Haber bultenlerinde prompter altyazi sistemine de bagli mesela.
  • ocaan  (19.02.13 00:06:00)
Tesadüfen bir fuarda BBC Teknik Ekibi'nden biriyle tanıştım.Bütün yazılar el ile giriliyormuş.Zaten fark ettim ki canlı programlarda konunun özetini alt yazı olarak yazıyorlar.

Film,dizi'lerde ise bire bir metni alt yazı olarak ekliyorlar
  • werderweremem  (23.03.13 16:36:34)