Elektrik kaçağı

Laptopın metal kasası elektrik kaçırıyor galiba böyle hafif hafif karıncalanma oluyor. Saçımı tararken çıtır çıtır ses çıkıyor bazen. Bakıma ancak yazın götürebilirim. O zamana kadar bu elektrik nasıl etkiler? Mesela bu aralar çok gerginim bu yüzden olabilir mi?:)

büyük ihtimal senin dokunduğun, oturduğun yerden ya da laptop'un durduğu metal bir yerden; veya adaptöründen fazla elektrik alıyordur.

bir ihtimal de (çok küçük olsa da) adaptör girişinin olduğu yerden bir yalıtım bozukluğu vardır.

oturduğun ya da laptopu koyduğun yerlerin metal olmamasına dikkat et. mesela benim yanımda kalorifer var, ona dokunup laptopa dokununca çok pis çarpılıyorum.
  • thracian  (18.02.13 20:42:23)
o elektrik sinir stres gerginlik yapmaz. gerçi "hangi metale dokunursam çarpıyor" şeklinde gerginlik yapar, ama öyle beyni etkileyecek bir şey değil.

laptopun kasasını toprakla istersen. duvardaki prizin sadece topraklama ucunu laptop kasasına temas edecek şekilde kablolarsan topraklamış olursun. tabi bu kaçağı önlemez, ama kaçak kısmın topraya atılmasını sağlar.
  • harzem  (18.02.13 20:46:10)