tolkien külliyatı hakkında

son olarak bitmemiş öyküler kitabı çıktı ama gerisi gelecek mi? ithaki ile yakın bağları olan biri var mı?

mesela kayıp öyküler kitabı var. o çıkar mı?

arthur'un düşüşü var mesela.

alim kral heidrek'in destanı var

şimdiden teşekkürler.

deli gibi bekleyen bir kitle var, neden basmıyorlar anlamıyorum.

  • arnatuile  (18.02.13 20:21:07)
Kayıp Öyküler zaten Bitmemiş Öyküler diye biliyorum ben. Eğer aksi takdirdeyse bile "Kayıp Öyküler"i basan yayınevi İthaki değil -linkte görüldüğü üzere- Altıkırkbeş Yayınları olsa gerek.

www.netkitap.com

  • timburton  (18.02.13 20:34:32)
altıkırkbeşte sadece kayıp öyküler kitabının ikisi basıldı (kendisi normalde orta dünya tarihi diye geçer ve 12 kitaptır) ve baskıları yok. bunun yanında altıkırkbeşin çevirileri kafa bir dünya haldeyken yapıldığı için de berbattır.

bunun yanında, birisi the unfinished tales olan bitmemiş öyküler kitabıdır. yani the history of the middle earth ile ilgisi yoktur. ikisi farklı kitaplardır.
  • thracian  (18.02.13 20:46:02)
@thracian

hocam bahsi geçen 12'lik Orta Dünya Tarihi'nin 6-7 ve 8. kitaplarını Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi oluşturmuyor mu? Sanıyorum 9. kitaptan sonraki seriler de Bitmemiş Öyküler'i içeriyor. İlk kitapların birkaçı da Silmarillion ve Hurin'in Çocukları'na dair olan anlatılar olsa gerek.

Tabi yine tam olarak Orta Dünya Tarihi'nin tamamen dilimize aktarıldı söylenemez, dolayısıyla bu konudaki merakınızı ben de paylaşıyorum. Yanlışım varsa düzeltin lütfen ama araştırmalar sonucu ben böyle bir sonuca ulaştım.
  • timburton  (18.02.13 20:53:02)
bak sana tam listesini buraya kopyalıyorum 12 kitaplık:

The History of Middle-earth:
-The Book of Lost Tales 1 (1983)
-The Book of Lost Tales 2 (1984)
-The Lays of Beleriand (1985)
-The Shaping of Middle-earth (1986)
-The Lost Road and Other Writings (1987)
-The Return of the Shadow (The History of The Lord of the Rings vol. 1) (1988)
-The Treason of Isengard (The History of The Lord of the Rings vol. 2) (1989)
-The War of the Ring (The History of The Lord of the Rings vol. 3) (1990)
-Sauron Defeated (The History of The Lord of the Rings vol. 4, including The ---Notion Club Papers) (1992)
-Morgoth's Ring (The Later Silmarillion vol. 1) (1993)
-The War of the Jewels (The Later Silmarillion vol. 2) (1994)
-The Peoples of Middle-earth (1996)

normalde bunlardan birkaç bölüm yüzüklerin efendisi'nin giriş bölümünde yazılır (genel bir başvuru niteliğinde)

fakat the unfinished tales, yani bitmemiş öykülerde şunlar vardır:

tuor ve onun gondolin'e gelişi hakkında
narn i hin hurin: hurin'in çocuklarına dair öykü
numenor adası
aldarion ve erendis
elros soyu: numenor kralları
galadriel ve celeborn'un öyküsü ve lorien kralı amroth'Un öyküsü
ferah çayırlar felaketi
cirion ile eorl ve gondor ile rohan arasındaki dostluğun temelleri
erebror seferi
yüzük'ün izinde
isen sığlıkları muharebeleri
druedain
istari
palantiri

yani bu kitaptaki öykülerin hiçbiri bitmemiştir; özelliği budur. kimisinin ortası yoktur (belli ki sayfalar kaybolmuş, ya da hala bulunamamış), kimisini bitirmeye vakti yokmuş tolkien ustanın, yarım kalmış. ama yine de mükemmel bir kitaptır bence. fakat dediğim gibi 12 ciltlik orta dünya tarihi ve hatta yüzüklerin efendisi üçlemesiyle hiç alakası yoktur. orta dünya tarihi tamamen ayrı bir olaydır. bir larousse niteliğindedir. silmarillion'a benzer.

not: şöyle birşey var 10 ve 11. orta dünya tarihi kitabı silmarillion içine katılmış olabilir, silmarillion kitabını bulup kontrol etmem lazım.
  • thracian  (18.02.13 21:09:14 ~ 21:12:14)