ubuntu ve nvidia driverlar'ı

sabahtan beri ne denediysem olmadı arkadaş bi anlayan eden biri varsa göstersin şuku kölesi olucam. 12.04 ve 540m var 32bit.

1st: Open Terminal and run "sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates"

2nd: Then run: "sudo apt-get purge nvidia*"
(to remove any unneeded nvidia packages that could interfere with the setup)

3rd: After that in the terminal type:
"sudo apt-get update"
then
"sudo apt-get install nvidia-current"

4th: After it downloads the latest drivers and installs them, go to your Update Manager, refresh updates and get any Ubuntu-X team updates(then run "sudo nvidia-xconfig"), then restart.
If followed correctly your NVIDIA drivers should work perfectly.
  • kyha  (17.02.13 20:03:53)
ecnebi forumunda gördüm adam ne yapsa olmamış bunu vermişler.

  • kyha  (17.02.13 20:05:02)
@kyha denk geldim bunu da denedim de olmamıştı tekrar bakayım bi. sorun optimus kaynaklı sanırım iki ekran kartı var ya.

  • cagdassalur  (17.02.13 20:19:55)