Düşünce suçu

Şimdi muhterem arkadaşlar, benim "thoughtcrime" konusu altında bir essay, deneme yazmam lazım eng102 dersi için. Bunun için de şimdi bir soru bulmam gerekiyor, nam-ı diğer research question.

Öyle bir şey olsun ki, araştırması, üzerine fikir yürütmesi kolay olsun. Şimdiye kadar ele aldığımız materyaller 1984 ve Barney's'in Propaganda'sı. Kısa kısa geçtik yani. Bu essay için şöyle güzelce bir konu bulsam dedim, önce aklıma Equilibrium filmi geldi ama nasıl bir soru çıkarılır ki? En iyisi filmlerden gitmek gibi çünkü, ama bir soru bulduktan sonra kaynak bulmak kolay aslında.

Şindi diyorum ki, fikriniz varsa paylaşsanız, yoksa da yine Equilibrium gibi bu konunun işlendiği filmlerden söyleseniz de ben kaçış olarak "düşünce suçunun sinemada işlenişi" gibi yavan bir yedek soruyu elimde bulundursam.

equilibrium - asilerin düşünce mantığı
v for vendetta - V'nin sorgulayıcı mantığı
the island - anlatılanları sorgulama isteği
minority report - sistemin işlevselliğini sorgulama, diğer olasılıkları düşünme
gattaca - sistemin verimliliğini sorgulama, alt etmeye çalışma
i robot - yine sisteme karşı gelmece
brave new world...
ya aslında dystopian movies diye aratıp örnekleri incelemek gerek. düşününce hepsi kullanılabilir de ama hiçbiri tam örnek gibi de değil. yani biraz kıvırtmanız gerekecek. kitap falan da alın.

bir de düşünce suçunun dystopic evrenler yaratmadaki major rolü diye girip düşüncenin ve özgürlüğün gelişim ve istikrar açısından önemi diye bitirebilirsiniz. gibi gibi..
  • portmanto  (17.02.13 18:50:45)