arabayı boşa almak ne kadar tasarruflu

krizin çaprazlama girdiği çoğunluk arasındayım, seyir halinde mümkün olduğunca arabayı boşa alıyorum ama ne kadar faydası var bilmiyorum, uzun vadede yarardan çok zararı olur mu? ne kadar karı vardır benzin tasarrufu olarak?(rakamlar konuşsun efenim)

rölantide tutarsan aracı daha çok yakar, onun yerine hızına uygun en büyük viteste tut ve gaza hiç dokunma.

edit : ayrıca seyir halinde boşa alırsan aniden kaçman gereken bir engel vs çıkarsa manevra kabiliyetin azalır. Sen vitese takana kadar iş işten geçmiş olabilir.
  • kimlanbu  (20.01.09 17:05:13 ~ 17:08:14)
ben şehirlerarası otobüs sürücüleri falan sürekli boşa alıyorlar diye bir bildikleri vardır diye yapıyordum. yamuluyormuşum demek.
@fuck milk get beer
motor freni'nin kalktığından haberim vardı ama emniyetli yerlerde yapıyordum zaten.
@kimlanbu
dimyata pirince giderken eldeki bulgurdan oluyormuşuz demek, teşekkürler.
  • abtash  (20.01.09 17:19:31)
misal 90 kms'de aldın boşa 60'a düştün. hızın düşerken araba rölanti gazını zaten yiyor sonra tekrar hızlanayım dedin ve 90'a kadar gaz verdin. işte o 60'dan 90'a çıktığında verdiğin gaz 90kms ile sabit gitmenle neredeyse eşit. yokuş yukarıysa artar aşağıysa azalır ama fark her zaman için çok çok küçüktür. canını seviyorsan boşta kullanma daha dün evimin önünde 4 kişinin öldüğü 15 kişinin yaralandığı bir facia yaşadık. atma boşa falan.

  • atrin  (20.01.09 17:30:55)
yeni nesil araçlarda boşa atınca yine benzin yer araba. uzun yollarda en ideali 5. viteste 90la gitmektir. (hız/yakıt oranı açısından)

  • brkylmz  (20.01.09 18:02:25)
dur-kalk ta en büyük benzin emicidir, o nedenle kırmızı ışıkta kalkarken ya da ilerdeki kırmızı ışığa giderken limite kadar gaza basıp oraya gelince frene basmamak gerekli ivmelenmen yavaş olmalı

  • edip  (20.01.09 18:36:04)
enjeksiyonlu ise motor freni esnasında benzini keser, boşa alırsan kesmez.

  • theunforguven  (20.01.09 19:16:32)
uzun bir rampadan aşağı inerken yol bilgisayarından yaptığım araştırma sonucu boştayken 0,2 ya da 0,3 anlık yakıt tüketimi gösteriyor. viteste inince 0 oluyor anlık tüketim.

  • prompter  (20.01.09 19:55:47)
yeni nesil arabalarda boşa almanın yakıt tüketimi açısından kesinlikle faydası yoktur... ideal olan (çoğu binek arabada) 2000-3000 devir arası kullanmaktır... 2000 altında gerekli devire ulaşmak için; 3000 üzerinde de motora gereksiz yüklendiğiniz için fazladan yakıt harcarsınız...

  • si murg  (20.01.09 21:28:03)
gerçek anlamda boşa almak eski araçlarda mümkündü diye biliyorum. Yani motor kapalı, araç boşta, mevcut hız ya da eğim etkisiyle hareket etmekte. Bu şekilde olan ile evet bir tasarrurf söz konusu olabilir ama allaha emanet gittiğinizden adı peygamber vitesi. Günümüz araçları böyle bir şeye zaten izin vermiyor; motor rölantide çalışır boşa alırsınız, yine mevcut hız ya da eğimle gidersiniz, bu şekilde de ne kadar tasarruf olur size bırakıyorum...

  • late viper  (20.01.09 21:41:15 ~ 21:43:19)
ben buna inanmıyorum işte arkadaş. ben arabamı (hyundai elantra) genellikle boşa atarak kullanıyorum ve şehir içi yakıt tüketimim 8lt/100km. 2000 3000 arası kullanmayı da denedim ama o zaman daha fazla yakıyor bu meret. misal kırmızı ışığa yaklaşıyorsun belli ki yakalanıcaksın boşa atmadan duramam. evet 5. vites 90 km şehirlerarası yolda faydalı ama şehir içinde boşa atmak çoğu durumda avantajlı. aynı hızda 2000 devirle gidecekken 800 devirde gidiyorsun. daha ne?

  • tai  (20.01.09 21:45:18)
hiçe yakın. eğer kontağı da kapatabilseydiniz biraz daha fazla olurdu. 1964 model arabada bu dediğim yapılabilirdi.

  • trocero  (20.01.09 22:58:11)
ah keşke benzin avrupadaki gibi 1 ytl/lt olsa da bizde bunları konuşmuyor olsaydık.

  • blackidom  (21.01.09 00:38:23)
tai...

bende opel astra var, şirkette de peugeot... biri benzinli diğeri dizel... her ikisinin de kitapçığı 2000-3000 arası öneriyor ki diğer markaların da önerdiği bu rakamlar diye biliyorum... ha, bu adamlar po ile, totalle anlaşmış arkadaş, yok öyle bir şey diyorsan o da olabilir tabii... ben kitabın yalancısıyım... ama sonuçta düşük ve yüksek devir, sadece yakıt açısından değil, motor ömrü açısından da zararlıdır... haa, bunu da sanayi ustası dostu pis kapitalistler uydurmuş dersen, o da olabilir tabii :))
  • si murg  (21.01.09 01:28:45)
ben daha ziyade gördüğüme inanıyorum. böyle 100 km de yakılan yakıt şehir içinde 7.8 olunca ağzım kulaklarıma varıyor. aynı araba amcamda var o 10 litrenin altına inemiyor. 2000 3000 arası kullanmayı da denedim ama bu rakamları geçemiyor malesef. arabadan arabaya değişir dersen bilemem ama en azından bendeki elantra için durum bu.

  • tai  (21.01.09 20:18:11)