Binaural Kayıt

Bu meret için illa özel mikrofon setlerinden mi almak lazım? Adam gibi iki tane mikrofon ile kayıt yapsam olmaz mı ki?

Olması halinde bir kaç tane iyi mikrofon modeli önerirseniz çok güzel olur. Sokak sesi(kuşlar, vapurlar, trafik falan) kaydedilecek.

Tutturmak zor valla.

Opsiyonların

- Kafa şeklinde binaural mikrofonlardan almak, Neumann KU-100 mesela
- DIY şeklinde kendinkafa yapıp kulaklara omni kapsüller tıkıştırmak
- Minyatür mikrofonları alıp kendi kulağına takmak.

KU-100 çok güzel, ama çok pahalı.
DIY işi çok meşakatli, işçiliğine göre başarılı olabilir. Kulak tüneli yaparsan özellikle çok iyi olur. Öte yandan örnek alacağın kafa muhtemelen kendi kafan olacak, averaj bir hrtf fonksyonu olmadığından herkeste aynı 3d algı etkisini göstermeyecek.

Minyatürleri kulağına takmak en ucuz en temiz çözüm. Komik olması, senin nefes sesin, iyi oturtamazsan hareketten kaynaklı sesler vs dezavantajları. En büyük dezavantajı da kulak kanalı rezonansı ve kulak çanağının içindeki girintilerden kaynaklı yansımaların olmaması. Yine de head shadowing bile etkili.

Ben kendi kafama DPA-4060 ları takıyorum. Çok daha ucuz yollu şeyler de kullanılabilr ama. Bir örnek : www.soundprofessionals.com

Bunlar dışında daha da bedava olsun dersen, elinde hali hazırda bulunan iki aynı model mikrofonu bantla kafana yap kaydını, dene bak sonucuna.
  • skatheist  (13.02.13 03:40:50)