Saunaya girmek soğuk algınlığına iyi gelir mi?

Google'a sordum, sonuçlar çok belirsiz. Kimi demiş ki terlediğin için vücuttaki toksinleri atarsın hastalıkla savaşmana yardımcı olur, iyi gelir. Kimi de demiş ki, tam tersi vücut direncini düşüreceği için bir anda o sıcaklığa girmek hastalığın yayılmasını hızlandırır, iyi gelmez.

Konuyla alakalı bir fikri olan var mıdır acep?

bazı saunalarda mentol banyosu diye bir olay var,eğer gideceğin saunada böyle bir imkan varsa kullanmalısın,vücudu gerçekten de rahatlatan bir durum.
tavsiye ederim.

  • dengesiz bir insan  (12.02.13 22:44:00)
mentol geniz için falan iyi sanırım.

soruya cevap olarak benim araştırmalarım daha çok kötü gelir diye sonuçlanmıştı. ardından bir fin arkadaşım da(default sauna delisi oluyorlar) hastayken iyi gelmez demişti.
  • natnan  (12.02.13 22:46:28)
Cok rahatlarsin sadece, ne iyi gelir ne kotu

  • Mikail bey  (12.02.13 22:47:38)
Bi doktor abimle konuştum şimdi. Kendisinin dediğine göre, sonrasında soğuk duş/şok havuzu gibi sauna adetlerinden kaçındığın ve sadece girip terleyip çıkıp ılık suyla bir duş aldığın müddetçe, ne şekilde olursa olsun(spor, güneş, sauna) terlemek her türlü toksinlerin atılmasını sağladığından iyi gelir imiş.

  • matchgrip  (12.02.13 22:51:34)
kendi tecrübelerime dayanarak iyi geldiğini söyleyebilirim. yani en azından bana iyi geliyor. grip faranjit karışımı olduğumda spor yapamayacak halde oluyorum bu sebeple spor salonuna gittiğimde bi sauna yapıp çıkıyorum mentollü falan zaten bol bol basıyorum suyu iyi oluyor açılıyorsun ve ter atmak iyi geliyor. zaten büyükler de demez mi grip olunca gir yorganın altına terle diye.

  • 9uncu nesilim ama para bende  (13.02.13 10:35:42)