bu harddisk ölmüş mü?

selam, bilgisayarda yaklaşık dört senedir aynı hdd'yi kullanıyorum. en son bir sene önce format atıldığında da çok fazla bad sector vardı.

son olarak önceden yüklediğim bir oyunu açmaya çalıştığımda ekran görüntüsü bozuluyor. 15-20 saniye bilgisayar donuyor ve tekrar başlatıyor kendini. ama internetteyken herhangi bir sorun yok. görüntü bozulduğu andaki fotoğrafı ve bilgisayar kendini tekrar başlattıktan sonraki hatanın ekran görüntüsünü koydum.

bu sorun kesinlikle harddiskten mi kaynaklanıyor yoksa ekran kartı da olabilir mi? nasıl anlarım?

i46.tinypic.com

ikinci resme göre ekran kartı gibi.

hdd'den ses geliyor mu?
  • cari kacik  (11.02.13 22:50:12)
bilgisayardaki harddiskte fazla bir ses yok ama harddisk normale göre biraz daha sesli ve yavaş çalışıyor.

harici hdddeki yüksek çözünürlüklü filmleri sorunsuz izleyebiliyorum ya da internette video izlerken de bir sorun yok.
  • leans  (11.02.13 23:06:44 ~ 23:08:31)
şimdi bccode 166 denilen nane donanım uyumsuzluğu (sürücü problemi vs.) veya bad sector'den de kaynaklanabiliyor imiş.

bu durumda benim önerebileceklerim:
1) tüm sürücüleriniz (anakart ve ekran kartı öncelikle) güncellemeniz
2) bios güncellemeniz
3) diske low level format atarak bad sector'ların bir nebze üstesinden gelmek.
4) windows update'lerden eksik olanları tamamlamak.

2-3-1-4 sıralamasıyla yapın. ya da sadece 3'ü de uygulamak da bi alternatif.
  • cari kacik  (11.02.13 23:13:24 ~ 23:21:19)