otomatik vites araçta geri kaydırma

otomatik vites honda jazz kullanıorum eski kasa yokuşta D vitesteyken yani normal modda unutup sürekli geri kaydırıp park yapıorum zararlımı bu arabaya?
bide kaymaması gerekimiyormu bu arabaların D viteste yokuşta freni bırakınca?

kaymaması için artı bi özellik vardı adını hatırlayamadım.. ama geri salıp park yapman zararlı olmaz.

  • hope ender  (10.02.13 23:28:17)
sarı sarıp kaydırmıyorum normal sürüş vitestesindeyken kaydırıyorum unutup normal sürüşte, R'ye almadan aslında kaydırmıyor diye söylemişlerdi ilk aldığımda..
hani araç çekilirken N ye alınmalıymış ya ne biliyim D deykende kaydırmak sanki zarar verio gibi kalmış aklımda

@redskul valla işte benimde ona aklım ermedi bugun normal viteste baya park ettim geri geri kaydırarak
  • eja  (10.02.13 23:32:40 ~ 23:33:31)
Honda'larin eskilerinde aslinda tam da otomatik vites olmayan i-shift denen lanet bir sanziman var. Bu ne duz vites ne de otomatik vites, tuhaf bir sey. i-shift ise geri kaymasi cok normal, hatta kaydirmamak icin sol ayak freni yapmak lazim. Ayrica bu i-shift debriyaji da cok zorluyor, eger cok dur kalkli bir trafikteyseniz araba ziplamaya baslayabilir bir sure sonra durduk yere, aklinizda olsun.

  • crown  (10.02.13 23:34:38)
2006 honda jazz ls 1.4 sport tam olarak i shift varmı bulamadım özelliklerde.. peki zarar vermişmidir motora bunu yapmak?
özelliklerde yazmıyor ama 2008 e kadar cvt imiş honda jazzlar

  • eja  (10.02.13 23:40:26 ~ 11.02.13 00:01:11)
2008-2011 modeller i-shift şanzıman kullanır.
2008 öncesi ve 2011 sonrası modellerde cvt şanzıman var.
cvt tam otomatik şanzıman olup frene basılmadığı taktirde direkman ileri doğru meğillenir. geri kaydırmaz.

i-shift yarı otomatik şanzıman tipidir. manuel vitesi sizin adınıza değiştiren elektronik bir beyin diyebiliriz. bu tarz araçlarda geri kaydırmayı önlemek adına fren basıncını birkaç saniye (yeterlidir) devam ettiren hill-holder sistemi bulunur. bu sistem yoksa (varsada süresi dolunca) geri kaydırması normaldir ve şanzımana bir zararı yoktur.
  • enerjisiyle goz dolduran ofis elemani  (11.02.13 00:27:30)
arabayı frenle durduruyorken hafif gaz ver sonra yavaşça frenden ayağını çek. kaymaz.

  • alexsandro de souza  (11.02.13 00:42:04)