nikon d50 ile çekilen fotoğrafta çıkan çizgiler

diyafram değerini yükselttikçe daha da belirginleşiyor, yüksek değerlerde çizgi haline geliyor.

nasıl kurtulurum bu dertten bilgisi olan var mı?

koyduğum fotoğrafta f22 de uzun pozlamayla duvarı çektim.

hep ayni çizgiler çıkıyor değil mi?

lensde veya sensörde kirlilik var gibi. bir geniş açıdan bir de telede çekerek dene. eğer değişim varsa büyüyüm küçülme sağa sola kayma kirlilik lensde , eğer hep sabitse malesef sensörün üzerinde bu arkadaşlar.
  • sadun.net  (09.02.13 17:38:51)
bütün fotoğraflarda aynı yerde lekeler. dediğim gibi diyaframı kıstıkça netleşiyor çizgi haline geliyorlar. hava pompası olmadığı için üfleyerek ve kulak pamuğuyla temizlemeye çalıştım ama kurtulamadım bir türlü.

  • heartcollector  (09.02.13 17:41:41)
yüzde 99.9 sensörde o zaman. manuel temizlemeye alıp perdeyi kaldırıyorsun sensörün önünden değil mi? bir de dikkat , öyle kulak çöpüyle filan zarar verebilirsin !!

  • sadun.net  (09.02.13 17:46:19)