sinemada distopyalarda ki uzak doğu vurgusu..

neden böyledir bir açıklaması var mı? yakın zaman örneği olarak cloud atlas, geçmiş zaman örneği olarak ta blade runner diyorum. daha birsürü var gerçi...

bilim kurgu olsun, sırf kurgu olsun gelecekte ve distopik bir ortamda geçiyor olsun, tabelalar, yemek dükkanları, esnaf, halk, şehirlerin kurulduğu yer vs. yoğun bir şekilde uzak doğu temaları ve karakterleri içeriyor.

sizce neden böyle? neden bunun afrika-avrupa yada başka versiyonları böyle vurulanmıyor yada kullanılmıyor?

uzakdoğu temaları her zaman genelgeçerdir, akılda kalıcıdır, daha sembolik ve farklıdır. bundan dolayı olduğunu düşünüyorum. distopik bir uzakdoğu tasviri yapmak, distopik bir viyana tasviri yapmaktan kolaydır mesela. sonuçta uzakdoğu bahsettiğimiz şeye daha yakın bir noktada.

  • petrol kalemi  (09.02.13 01:39:53)
half life 2 mesela rusya'da geçiyor genellikle. böyle yani. dünyanın büyük çoğunluğunu uzakdoğu oluşturuyor ve ileride nüfus patlamasını uzakdoğu sırtlayacak, avrupa doğurgan olmadığı için azalacak; belki bundandır.

çinliler harbi çoklar aga.
  • thracian  (09.02.13 01:41:58)
blade runner'ı izlerken belli belirsiz, adamlar biz değişip teknolojiye doyucaz ama onlar yaşayışlarıyla, yedikleriyle vs. aynı kalıcaklar gibi olumsuz bir hava yaratmak istemişler diye düşünmüştüm.

  • vrykolakas  (09.02.13 01:45:18)
Yaşamın distopik sistemlere daha yakın oluşu, nüfus artışının daha hızlı olması, batı kültüründen farklı ve bu sebeple merak uyandırıyor olması olarak düşünüyorum.

  • urasil  (09.02.13 10:38:38)