Tablo soruyorum hemen sileceğim.

Kitlendim kaldım yarım saattir. Bir tablo var, bulamıyorum. Dönemi, ressamı falan hatrımda değil. Bir kadın (ayakta) var, izleyiciye dönük. Arkasında yuvarlak bir ayna ve -galiba- bir saat var. Kahverengi ve kırmızıya yakın tonlar ağırlıkta. Aynadan yansımasında sıra dışı bir durum vardı. 19. yüzyıldan önce olduğu kesin. Rönesans'tan da sonra geliyor. Bi' buldurun be!

-Bir de galiba bir köpek vardı.

Edit: Tarz olarak Manet'nin şu tablosuna çok benziyordu, ama empresyonist olduğundan emin değilim

upload.wikimedia.org

Edit 2: Şimdi tekrar aklıma geldi, resim bir odada geçiyor -haliyle ayna falan var yani- fakat manzara ressamcılığından kapalı alan portrelerine geçişite önemli bir yer teşkil ediyordu galiba.

Şimdilik tik atmıyorum, doğru tablo geldi sanılıp cevap alınmaz diye; fakat tabloyu bulsam da bulmasam da herkesin tikini sabaha atarım.

rönesans sonrası 20. yy a kadar popüler olmuş akımları google da görsellerde aratırsan belki birşeyler çıkar.

  • zoban  (08.02.13 01:49:04)
  • orhan tv  (08.02.13 01:58:13)
www.shafe.co.uk bana bunu cagrıstırdı.

  • irbat  (08.02.13 02:04:13)
irbat eline, ayağına, klavyene, kafana sağlık.

Bu gece rahat uyuyorsam senin sayendedir.

Çok yaşa. Benden sana bir dilek hakkı, dile benden ne dilersen! -makul olsun!-

Nasıl da bombalamışsam yıl olarak 17-18'e gitmiş kafam. Oysa hiç alakası yokmuş.
  • g man  (08.02.13 02:17:20 ~ 02:29:47)
rica ederim :) bu çifti her gün sabah kalktığımda görmeme rağmen duyuruyu okuyunca benim de aklıma ilk önce las meninas gelmişti :) sonradan köpek sayesinde hatırladım bunu. iyi uykular :D

  • irbat  (08.02.13 02:32:09)
(bkz: las meninas) olmasın?
www.google.com.tr
ayna olduğuna göre kesin hollandalı ressamlardan birinin işi. hollanda ekolü falan şeklinde de aratabilirsiniz.

gecikmişim, ben gelene kadar bulmuşsunuz:)
  • yalnux  (08.02.13 02:38:47 ~ 02:39:46)