Yeni laptoplardaki yüksek ekran çözünürlüğü

1 senedir çıkan laptoplara bakıyorum ekran çözünürlükleri 1920x1080 olan 15.6 inç hatta 13.3 inç ultrabooklar bile gördüm. 20 inç altındaki ekranlarda 1920x1080 çözünürlük çok saçma geliyor bana. Web sitelerine bakarken dürbün/büyüteç mi kullanıyorlar kuzum?

15.6" full hd var bende, 1600x900'de kullanıyorum. Büyüteçten ziyade göz yoruyor 1080'de. Film, oyun vs. de full hd'ye geçiyorum.

  • daddy  (01.02.13 19:24:23)
Katılıyorum. Fontları da ona oranla büyütmeleri lazım ama büyütmüyorlar. Ben büyük fontta kullandım bi süre, Windows'tan ayarlanıyor, yoksa kör oluyorsun resmen.

  • roket adam  (01.02.13 19:35:35)
@daddy; düşük çözünürlükte kullanmak çözüm değil. LCD ekranlar eskiden kullandığımız tüplü ekranlar gibi her çözünürlükte çalışmıyor. Native bir çözünürlüğü var. O native çözünürlükte çalıştırmazsan görüntü bulanık olur.

@rocket adam; font da çözüm değil. Bu sefer resimler logolar felan kayar sitede. Olmaz o iş. :)
  • boray eris  (01.02.13 19:41:48 ~ 19:45:13)
Evet kayıyor gerçekten de, o yüzden native çözünürlüğü hoşuna giden bi laptop kullanman lazım işte :) Windows'un font orantılaması bayaa saçma çalışıyor.

Mac'te Retina ekranların çözünürlüğü çk daha yüksek ama font konusunda hiç bir sıkıntı yaşamıyorsun, adamlar yapmış düşünmüş önceden bunu.
  • roket adam  (01.02.13 19:58:14)
@roket adam; Zaten 1 ay önce kendime 15.6 inç 1366x768 çözünürlüklü Toshiba aldım. Bir akrabam için laptop bakarken 13 inçlik ultrabook'ta 1080p görünce şalterler attı bende. :)

  • boray eris  (01.02.13 20:12:25)