Bilgisayardan Elektriği Açıp Kapatmak

Selam dostlar;
Uzak Masaüstü ile yönettiğim (ve gerçekten uzakta olan) 2 bilgisayarımdan biri sık sık kilitleniyor.Restart atmam gerekiyor.

Ben de problemsiz bilgisayara USB veya RS232 ile bağlanabilen, üzerinden geçen 220V'u bilgisayardan komutla açıp kapatabileceğim bir cihaz arıyorum

Aktif bilgisayar yardımıyla elektriği kesip tekrar vereceğim.Kilitlenen bilgisayar resetlenmiş olacak

Devre yapılabilir belki ama daha endüstriyel çözüm var mı acaba?

sürekli resetlemeyle bilgisayarı bozabilirsin, en azından HDD'ye zarar verirsin. onun yerine bilgisayarın neden kitlendiğini bulup sorunu gidermek çok daha uzun vadeli bir çözüm olabilir belki.

  • loveinaflipbook  (29.01.13 14:02:45)
@loveinaflipbook haklısın ama böyle bir kurtarıcım da olsa iyi olur

  • werderweremem  (29.01.13 14:03:52)
bilgisayar kitlendiği için rs232 ye komut veremezsin dolayısıyle bir pcb üzerinde devre yapıp uzaktaki modeme bağlanman lazım kolay iş modemden bir komut ile bağlayacığın bir röleye reset butonunu yada enerji devresini kesebilecek devre yaparsın fakatt statik ip şart

  • Dönmezer  (29.01.13 14:13:59)
  • vincenzo  (29.01.13 14:20:15)
bazı bilgisayarın bios'unda görmüştüm ağdan bilgisayarı açma gibi bir özellik var ama nasıldır tam bilmiyorum. onu bi araştırabilirsin. gerçi bilgisayar kapalıyken nasıl ip alacak bilemiyorum ama modemden falan bi ayarla modeme bağlanıp modemden de bilgisayara wake up neo! komutu gönderebilirsin belki.

  • barix  (29.01.13 14:33:16)
@Dönmezer ben devreyi ikinci bilgisayarla kontrol edeceğim.
Kilitlenen bilgisayarın elektriğini kesince, tekrar verince (bios ayarlarında elektrik gelince otomatik aç seçeneği aktif) bilgisayar resetlenmiş olacak

deniz elektronikteki ürün tam da aradığım ürün sanırım
teşekkürler @vincenzo
  • werderweremem  (29.01.13 14:37:53)