Laptop adaptör amper farkı

adaptörüm bozuldu. özellikleri şuydu;

Input: AC 100-240V, 1.5A 50/60Hz
Output: 19v, 3.16A
Power: 60 Watts

yeni sipariş verdim. istediğimden biraz yüksek değerde göndermişler

Input: AC 100-240V, 1.6A 50/60Hz
Output: 19v, 3.42A
Power: 65 Watts

Bu amper farkı sorun oluşturur mu?

sorun olmaz, cihaz ihtiyacı kadar akım çekecektir.Zaten ciddi bi fark yok akım değerleri arasında.

  • Golgi  (29.01.13 10:14:55)
Emin misiniz sonra yakmayalım makineyi. Daha önce korsan şarj cihazı kullanmaktan ayfonu yaktım. Gitti güzelim cihaz.

Uzun süreli kullanımlarda falan da sorun olmaz mı?
  • raskolnikov2  (29.01.13 10:18:11)
şöyle söyleyim o zaman;

V = IxR devredeki direnç yani R, değişmedikçe cihazın çekeceği akım değişmeyecektir.
Volt farklı olsaydı problem olurdu ama önceki adaptöründe de 19V kullanmışsın zaten laptop için genelde 19v çıkışlı adaptörler kullanılır. Cihaz aynı, voltaj aynı o zaman çekilen akım da aynı olur.

Yüksek akım problem yaratmaz, düşük akım ise adaptördeki istenilen gücü veremediğinden içindeki trafonun ısınmasına sebep olacağından adaptörü yakar.
  • Golgi  (29.01.13 10:36:48 ~ 10:37:19)
tek tip olması açısında servislerin hepsi aynı uç için en yüksek amperli adaptörü kullanıyor. cihaz ihtiyacı kadarını çekiyor. düşük olsa şarj olmama sorunu olur çalışırken ama fazlasını zararı yok.

  • abtash  (29.01.13 11:05:43)