Borcumu Ödemesem Ne Olur?

bu yıl bir kursa yazıldım.(kpss)
bu kurs gerçekten çok düzensiz, hiç kimse memnun değil. kayıt olurken kalite adına vaad edilenler de pek yapılmıyor.
bir de ben kayıt olurken daha uyguna yazılan olmadı dediler bana, sonradan öğrendim ki benden önce kaydolup 500tl civarı uyguna kaydolmuş, neredeyse kursun yarısı. neyse bu çok da önemli değil de kalite de olmayınca işte:/

ben diyorum ki bu taksitlerimden sonuncuyu vermeyeyim. maddi sıkıntıdan değil, sırf bu sebeplerle. gider durumu olmayan birine veririm o parayı daha iyi.

ama senet imzaladık işte.
lafın kısası, ödemesem ne olur? üstüne ne kadar düşerler ki?

bilge adam'a olan 6500 liralık borcumun 800 lirasını ödemedim. aynı senin gibi senet yapmıştık. aynı kursu başkalarına çok daha ucuza sattıkları için ödemeyi reddettim. 3 yıl oluyor. avukatla şunla bunla tehdit ettile. hatta evime avukat bile gönderdiler ama hiçbir sik alamadılar afedersin. artık peşimi bıraktılar.

  • travmatika  (25.01.13 23:09:15)
hapis ne la? :) hapis gibi seyler kalkti. yanlis bilgi vermeyin.

icralik olursun. senet demek bir seyleri olan insan icin odemek demek. gidip duzgunce durumu anlatip sikayetlerini dile getirerek cozum ara. en azindan o miktari vermemek icin konusabilirsin. senden once kaydolan kisinin 500 lira eksik oldugunu vs soyle. genelde bu tur seyleri iyi kullanirsan kolay yoldan ne kurtarirsak diye ucune besine bakmadan pazarlikla inebilirler.
  • entrapmen  (25.01.13 23:10:34)
olmaz öyle şey

bir avukata danışın daha iyi bilir ama aldığınız hizmetin kalitesinden memnun değilseniz parayı hiç de ödemezsiniz. mahkeme diye bişey var.

sen adama senet imzalat ondan sonra koyver gitsin. sizin aklınız mantığınız alıyor mu?

ama sen bütün derslere devam edeceksen son taksiti ödememen anlamsız olur. burda esas olan memnun değilsen kursu bırakıp geri kalan ödemeleri yapmaman. eğer devam edersen son taksiti ödemelisin.
  • bihaber  (25.01.13 23:10:42)
senetle ancak sizi protesto edebilir, ki genelde protesto edilmez o senetler.
onun dışında zaten 1 yıl zaman aşımı var.

çek olsaydı söke söke alabilirlerdi, ama senet için öyle bir şey yok.
dava edilebilirsiniz belki, ama avukatlar 10 bin liralık senetlerle bile uğraşmıyorlar.

aynı şeyi daha önce ben de yaşadım.
kursa başladım, memnun kalmadım ve devam etmedim.
senetleri de ödemedim.
2-3 kere telefon ettiler, söyleyeceğimi söyledim.
biraz ısrar etmeye çalışıp bıraktılar mecburen.
sonra da zaman aşımına uğradı senetler.
  • blatta hiberna  (26.01.13 00:04:35)
bir tanıdığımdan 4 yıl kadar sonra 250 lira gibi bi miktarı tahsil etmişlerdi.

  • mobilemob  (26.01.13 01:07:33)
benzer bir örnek de ben vereyim: ben öğrenci iken yurda kaydolmuştuk hepimizden senet almışlardı. bizi korkuturlardı senediniz var isterseniz çıkın ama parayı ödemek zorundasınız diye. o ara yurttan çıkanlar oldu. avukat akıl vermiş, noterden ihtarname çekin sonrasına karışmayın gibisinden.

adam bir iki korkuttu işte mahkemeye giderim, alırım, avukat masrafları da sana biner diye.

hiçbirine bişey olmadı.

daha sonra ben 75 lira borç bırakmıştım. (toplam ödeme 1500 lira idi)

adam da o yüzden senetlerimi vermemişti.

sonraki dönem gidip hatırlattım, borcumu ödedim, senetlerimi istedim.

adam senetlerimi bulamadı (gıcığına değil ciddi bulamadı, 200 tl'lik tek bir senet bulup verdi anca)

yani ben hiç uğramasam da adamın ne hatırlayıp isteyeceği vardı ne de beni icraya vereceği.

bu senet sepet işleri blatta hiberna'nın dediği gibi olabilir.
  • bihaber  (26.01.13 03:19:52)
yalnız şunu ekleyeyim.
senet eskiden çek gibiydi.
takır takır alacağını alıyordu millet.
ama bir süre önce yeni düzenlemeler yapıldı ve senet işi önemini yitirdi.
yani mobilemob'un dediği o zamanlarda yaşanmış bir şey olabilir.
artık öyle bir şey yok.

elindeki senet protesto edilirse (onun için de bankaya bir miktar ödeme yapıp, yürürlüğe koydurman lazım senetleri alır almaz) dava açabiliyorsun.
onu da dediğim gibi küçük miktarlar için yapmak çok anlamsız, avukat parasını bile karşılamıyor çünkü.

bir de böyle kurslar vs. senetleri aldıklarında bankaya götürmüyorlar para ödeyecekleri için.
yanlış hatırlamıyorsam 50-100 tl falan gibi bir şeydi en son, onun uğraşmayıp elde tutuyorlar senetleri.
millet de mühim bir şey zannedip korkusundan ödüyor.
  • blatta hiberna  (26.01.13 13:50:57 ~ 13:51:55)