İngilizce mülakatta kullanılabilecek kalıp cümleler

yer: bir otomotiv firması
ik elemanları: alman
ben: ingilizcede ilk, totalde ikinci mülakatım olacak
görev: satış/pazarlama stajyeri

business english denen naneye uzak bir insanım, genelde bu görüşmelerde kullanılabilecek kalıplar nelerdir? nelerden yararlanabilirim? 2 haftalık da bir sürem var.

bence rahat olun. günlük konuşmaya çalışın. kalıplardan mümkün olabildiğince kaçının. soracakları muhtemel sorular:

-kendinden biraz bahsedebilir misin?
-(işletme okuyorum ben) neden işletme okuyorsun?
-neden pazarlama istiyorsun?
-önceki tecrübelerin nelerdir?
-okulda hangi dersleri seviyorsun? neden?
-neden o otomobil firmasında çalışmak istiyorsun? o firma hakkında bildiklerin neler?
-neden otomotiv sektörü? türkiye'deki otomotiv sektörü hakkındaki bilgin neler? kısaca bir satış, pazarlama ve tedarik zincini bilmen yararlı olacaktır.
-zayıf yönün nedir?
-hangi yönünün güçlü olduğunu düşünüyorsun?
-satış ve pazarlama ile ilgili gelişmeleri nereden takip ediyorsun?

bunlar klasik sorulardır. ingilizcelerini biliyor ve cevaplayabiliyorsan sorun olmayacaktır. dediğim gibi rahat olmaya çalış, hırslı ve istekli olduğunu göster, gerçekten o işi araştırdığın oraya boş gelmediğin anlaşılsın. aklıma gelenler bunlar.
  • insan opusen hayvandir  (25.01.13 23:07:47)
şöyle birşey işe yarayabilir: www.hepsiburada.com

bundan başka bloomberg (english) gibi sitelerden haber okuyup anahtar kelimeleri ve kalıpları çıkarmanızı öneririm. böyle birkaç ekonomi sitesini araştırsanız kendinize kurabileceğiniz kalıplar, kelimeler bulursunuz.

ayrıca evde kendi kendinize olası sorular üzerinden konuşma yapmanızı önerebilirim. başlangıçta kendinizi deli gibi hissediyorsunuz ama sonra çok işe yarıyor.

klasik mülakat soruları için şurası da işe yarayabilir:
www.talkenglish.com
  • bihaber  (25.01.13 23:24:08)