Bir cümle çeviri

But never once did i hear you complain

Abicim bu şimdi bi kez bile şikayet ettiğini duymadım diyo dimi?Nasıl bir yapıyla kurulmuş bu cümle gece gece çözemedim.bi el atan çıkarsa.

evet öyle diyor. şiirde filan geçiyorsa normaldir. biraz edebi bir şekilde söylenmiş.

edit: never'ı auxiliary verb'ü olumsuz kullanmadığı için almış, did i'ı never'dan dolayı hem olumsuz yapamamış hem de yer değiştirmiş (edebi metinlerde sık karşılaşılır), gerisi de normal zaten. özel bir yapı şekli yok. grameri çözdükçe kavrarsın.
  • lesmiserables  (25.01.13 00:10:58 ~ 00:18:32)
aynen dediğin gibi diyor. başında ama var sadece. nasıl bir yapıyla kurulduğunu mu merak ediyosun yoksa çeviri mi istedin anlayamadım. nasıl yapı derken onu da açman lazım.

  • foreignsilhouette  (25.01.13 00:12:53)
Hem çeviri hem de yapıyı merak ettim.mesela klasik i did not veya have not la kurmak yerine did i neden?

  • jpsartre  (25.01.13 00:21:46 ~ 00:22:03)
ingilizcede var böyle yapılar, devrik cümle yapısı altında geçiyor.

only when you come, can you see her mesela,
not until you come, can't you see her,

sizin tümcenizde bu yapıya yer verilmesinin nedeni "never once" yapısı.
  • siyah gece  (25.01.13 00:45:22)
Evet İngilizce'de bunlar karşına çıkabilir, makalelerde vs. sanırım. Ezberle geç. Daha iyi anlaşılması için direk Türkçe'ye çevirmeye çalışmak gerekirse;

"Ama bi' kere bile şikayet ettiğini duydum mu?" (cevabı hayır olarak bilindiğini düşün)
  • only alcoholica  (25.01.13 01:02:00)