hobi amaçlı yüzen hayvanların akıbeti

demin belgesel izlerken aklıma takıldı. hobi'den kasıt kafasına esince deniz, okyanusa giren canlılar. mesela penguen.

acaba bunlar yüzerken birden fırtına yada dalga çıkıp bu sevimli arkadaşlarımızı alıp kilometrelerce öteye hatta okyanusun ortasına sürüklese çok çabuk ölmez mi? kıyıda dururken bile dalga gelip alsa günde binlerce hayvan boğularak ölür bence. sizin fikirlerinizi alayım?

okyanustan haşin dalgalar arasında kayalara çıkmaya çalışan penguenleri hiç izlemedin galiba... onların gündelik hayatı bu, vaşşi yaşam diyolar... (bugün bana bi pisleşme gelmiş hayırlısı, erken kalkmak yaramıyur)
www.youtube.com bunlar yine pürüzsüz bir buzdağına çıkmaya çalışıyor... çıkamazsan bekliyo aşağıda orkalar, foklar... ayrıca çıktım diye hemen sevinme, arkadan gelen yüzünden cuppa suya...

he kayalara tırmanmak da yetmiyor bi kaç km yürüyüp kendi yuvanı da bulman lazım. hayvanların hobi sahibi olacak pek vakti yok :D
  • kediebesi  (24.01.13 09:32:11 ~ 09:37:07)
iyi de ne kadar çırpınabilir ki. sonuçta açık deniz yada okyanus kıyılarında takılıyorlar. ve oralarda hayvani dalgalar oluyor. mesela ben bu cüsseyle bile 20 metre açılamazken. onları dalga alıp götürse hiç birşey yapamazlar. ne bileyim sırf bu kadar savunmasız bir durumda kaldıkları için çok büyük kayıplar verebileceklerini düşünüyorum. ama ne hikmetse hala dimdik ayaktalar.

  • dokunmakalbime  (24.01.13 09:39:46)
ölene kadar canım ölene kadar... yaşam, can, işte bele güçlü bir olgu efenim. düşün yani etrafında hiç yaşam barındırmayan bir yıldıza belli bir uzaklıkta oldu diye, etrafında dönen uygun bir uydu ona çekim alanı sağlayıp mevsim yaratmış diye na burda pörtlemiş milyar yıl evvel, hala daha devam ediyor inadına. ortam sağladığın an en imkansız yerde pörtlüyor bu yaşam mesela denizin binlerce dibindeki, yüzlerce derece sıcaklıktaki fay bacasının hemen dibinde yaşıyo manyak, böyle adrenalinli ortamlar seviyo hep yaşam...bunlara şaşmıyosun da penguene şaşıyosun :D

  • kediebesi  (24.01.13 09:41:16 ~ 09:43:35)