Font'cular, sorum size!

Simdi benim Turkce karakterleri destekleyen bir font bulmam gerekiyor. Bunu ucretsiz font iceren sitelerden yapabilirim belki halledilir.

Ama soyle bir sey var, bu font bir web sitesinde kullanilacak. Soyle bir gereksinimi var, fontun kullanilacagi sitede TrueType (TTF), OpenType (OTF), Printer Font Binary (PFB) ve PostScript fontlari destekleniyormusç

Bunlarin ne demek oldugunu bilmemekle beraber bilmeye de ihtiyacim yok sanirim.

Sorum su: bir fontu indirirken bu yukaridakileri destekleyip desteklemediğini nasil anlarim?

Tesekkurler.

zaten başka formatta font bulmanız zor. çoğu ttf ya da otf dir.

site için kullanılacaksa google web fonts çözüm olabilir.
  • yuto  (23.01.13 22:00:46)
Tesekkur ederim. Peki google fonts'da TR karakterleri destekleyen fontlar mevcuttur diye varsayiyorum.

  • murat mc  (23.01.13 22:03:33)
goo.gl şurda açıklanmış bi şeyler.
.ttf, .otf, .pfb vesaire bunlar uzantı farkları işte. şey gibi düşün mesela; .doc uzantılı metin de var, .txt ya da .rtf uzantılı metin de var. hepsinde aynı şey yazıyor ama her ortamda (her programla) hepsini aynı şekilde okuyamıyorsun.
cevap: sen yazı tipini bulmaya bak, bulacağın yazı tipi zaten ttf otf pfb ya da ps olacaktır. uzantısından anlayabilirsin hangi türde olduğunu.

edit: google fonts'ta 'script' kısmında 'latin extended' seçersen türkçe karakterleri destekleyen fontlara ulaşabilirsin.
  • cyberpunk  (23.01.13 22:04:15 ~ 22:05:58)
google font's ta metin yazıp fontları o şekilde ögrüntüleme imkânı var o şekilde kontrol edebilirsiniz. ayrıca cyberpunk'un dediği gibi latin extended modunda çekmeniz gerekiyor.

  • yuto  (23.01.13 22:31:01)