Yedek Subay Çıkma İhtimali?

1986 doğumluyum ve 2012 haziran ayında İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldum.

2014 Temmuz'a kadar tecilliyim. Tecilimi bozdurup 2013 Ağustos ayında askere gitmek istiyorum.

Sizce talep etsem bana yedek subay çıkma ihtimali nedir?

kimse bilemez onu da, bence büyük ihtimalle yedek subay olarak yaparsın. 15 günlük acemiliğin ardından öğretmenlik vasfıyla göreve başlarsın. arkadaşımdan biliyorum. kendisi mütercim tercümanlık mezunu idi.

  • himmet dayi  (21.01.13 19:27:21)
Öğretmen olarak gidebilmek için MEB'de çalışan öğretmen olmak gerek diye biliyorum. Ben özel bir kurumda çalışmaktayım. Öğretmen gitmem imkansız diye biliyorum.

  • hayattan sikilan adam  (21.01.13 19:28:27)
bilemezsin ki.

  • il padrino  (21.01.13 19:36:05)
yanlış biliyorsun. arkadaşım mezun olur olmaz gitti.

yani öğretmen değil kendisi
  • himmet dayi  (21.01.13 19:40:34 ~ 19:41:41)
Bu arada bir hata var galiba. 15 günlük acemilik kısa dönem er olarak gidenlerde. Yedek subayların acemiliği 2,5 ay sürüyor diye biliyorum.

Arkadaşınız muhtemelen kısa dönem er olarak gitmiştir.
  • hayattan sikilan adam  (21.01.13 19:42:57)
hocam kusura bakma da ben geri zekalıya mı benziyorum?

arkadaşım mütercim tercümanlık mezunu. işe başlamadan veya herhangi bir devlet kurumuna girmeden askere gitti. 12 ay asteğmen olarak (son 1 birkaç gününü teğmen olarak) mersin'de öğretmenlik vasfı ile askerlik yaptı. acemiliği de 15 gündü.
  • himmet dayi  (21.01.13 19:53:17)
(bkz: #31243424)

  • meta  (21.01.13 22:31:45)
arkadaşın bahsettiği şey meslekçi asteğmendir. 18 gün acemilikten sonra bölümüne bağlı olarak gidip ders anlatıyor. normal yedek subaylar 2.5-3 ay acemilik(öğrenci de deniyor) yapıyor sonra gittiği yerde asteğmen olarak görev yapıyor.

OP a gelince eğer mezun olduğun üniversite isimli ve not ortalaman iyi ise, sınavda da uzun dönem işaretleyip soruları doğru cevaplarsan belki meslekçi olursun. subay olmak istemiyorsan o kriterleri sağlamamaya çalış. ama unutma hiç bir zaman tamamen senin seçimin olmayacak sonuç.
  • pluto the planet  (22.01.13 10:26:45)