askerlik boy kilo oranı

şimdi sözlükte takılırken bu başlıga denk geldim diyor ki
cm kg. kg.

demiş cassius clay şimdi bende var 186 boy kilo 62 noluyor yani gitmiyormuyum anlamadım yani açıkçası hiç anlamam boydur kilodur endekstir v.sdir anlayan biri açıklarsa sevinirim

gidiyorsun ama bu değerler senin şişman mı yoksa zayıf mı olduğunu gösteriyor o değerler ise normal sınırı ifade ediyor yani 210 boyunda 107 ile 91 arasında isen normal kilodasın şuan sen zayıfsın hemde çok zayıf.

  • lathspell  (18.01.13 10:47:23)
peki o gitmeme değerleri neye göre belirleniyor yani kaç olsam gitmem gibi bir soru soruyorum aslında.

  • exodia  (18.01.13 10:54:23)
birhelkedolusubilgi.blogspot.com

58 kilo ve altina tehir verilir yuksek ihtimal.
  • entrapmen  (18.01.13 11:06:21 ~ 11:06:55)
Onlar alt ve üst değerler değil mi? Arasında olman gerek. Yani bunlar normal değerleri gösteriyor.

Yalnız bunların üst değerleri niye bu kadar az? Emin misiniz 3 yıl bunun dışında kalınınca askere gidilmediğine? Hiç mi yağ-kas oranına bakmıyorlar anlamadım ki.

Edit: Hmm, entrapmenin verdiği linkteki gibi galiba.
  • gerzekali final edition sp1  (18.01.13 11:20:12 ~ 11:23:21)
3 yilda kesin "curuk" alinacak diye bir sey yok. o tablo dogru ama oradakiler minimumu gosteriyor.

exodia'nin ornegindeki gibi 186 boyda olursaniz 68 kilo ile 83 kilo arasinda tam elverisli, sulu armut gibi goruluyorsunuz. topluyorlar siz. 58 kiloya kadar herhangi bir sorununuz olup olmadigina gore aliyorlar. 58 kilo altina sen biraz sulan oyle gel diyorlar. 3 veya 4 veya 5 kere git-gel cektikten sonra yuksek ihtimal sen gelme ulan celimsiz ayi diyorlar.
  • entrapmen  (18.01.13 12:05:51)
benim zamanında 53 kg kadar düştüğümü varsayarsam (üniversite yıllarında) iyimiş peki bu kontroller belli zamanlarda mı oluyor yoksa herhangi bir zamanda yarın gel kontrole mi diyorlar ?

  • exodia  (18.01.13 12:37:56)
şubene gideceksin, yoklamanı olacaksın, boyunu kilonu soracak sana, söylediğin zaman bilgisayara girecek eğer bu sınırlar dahilinde değilsen bilgisayar sevk edin bunu hastaneye diyecek. adam da seni hastaneye sevk edecek. randevu alacaksın, asker hastanesine gideceksin. eğer ilk defa rapor alıyorsan ve standart kilo ile senin olduğun kilo arasında çok büyük fark yoksa, mesela 60 kilo olman gerekirken 55-59 arası bir kilodaysan sana en iyi ihtimalle 1 yıl erteye bırakma verecek. yani 2014 ocak-şubat ayında gel diyecek. ama yok kilo farkı büyükse direkt çürük yapma ihtimali de var. ama şöyle diyeyim senin kilon 68-83 arası olmalı, 62 kilo isen 6 kilo eksiğin var sana %80 bir yıl erteleme verir. seneye de aynı kilo ile gidersen bir yıl erteleme daha verir ama 3. yıl da böyle gidersen &99 çürük alırsın.

  • diazepam  (18.01.13 14:04:10)
62 kiloya erteleme vermeyebilirler. benzer durumlarda sorun olmadigina dair belge verip, askerlik subesine geri yolladiklarini gordum. bir nevi kosullu kabul gibi bir sey bu soyledigim. evet, boyle bir azligin farkindayiz ama sorun olmaz gibisinden. 58'in altina %99 tehir. ya asker hastanesinde de mantik yok askerlikteki gibi. abuk subuk bir suru sey var gordum sirf iki gunluk gidisimde.

3 senede kesin diyenler olmus ama 21 yasindaki cuceye 3. senesinde yine tehir verdiler gozumun onunde. doktor uzarsin demis. bir baska spastik cocuga 4. senesinin sonunda askerlige elverisli degildir raporu verildi (annesi sevincten agliyordu). fazla kilosu olan (160 kusur boya 135 kilo) bir cocuk 5 senedir tehir yiyormus ve yine o sene de tehir yiyeceginden korkuyordu (benim siram gelip iceri girip sonradan ayrildigimdan akibetinden haberdar degilim).

gumussuyu asker hastanesine gittigimde sira beklerken doktorun oradaki hemsireyle olan muhabbetini aktarayim daha iyi anlayin.
giristeki oturdugu yerden bagirarak konusuyor hemsire:

- doktor bey, tam okunmuyor bu. hani bu az evvel gelen gozlukluye de mi tehir?
- evet ya, seneye gelsin yine, elle duzelt okunmayan yeri ya da yeniden cikti alalim.
- dort olmus ama? (seneden bahsediyor)
- benim donemimde daha kilodan uygun degildir dedigim olmadi biliyorsun
- e veremiyordur belki
- (hafif bagirarak) kilo dedigin istenirse alinir, istenirse verilir. yeter ki istesin!
- peki doktor bey

zaten o an ben kilo eksikliginden tehir ve neticede uygunsuzluk pesinde kosmaktan vazgectim :) gideyim diye bayagi ugrastim ama almadi adamlar.
  • entrapmen  (18.01.13 17:22:19)
Alakasi yok bu liste ile. Ben 173 - 56 olarak gittim zamaninda.

  • delifaruk  (25.09.14 17:59:17)
madem hortladı bu duyuru benim de katkım olsun artık tik gelir mi bilmem ama :)..

www.istahed.org.tr
  • qazaqwsx  (25.09.14 18:13:31 ~ 18:13:49)
Hey maşallah bea :) resmen Ağladım ve tikleri attım

  • exodia  (25.09.14 18:31:19)