iş başvuruları- tecrübeli abiler, ik uzmanları bir yardım edin :)

şimdi gençler biz 2 arkadaşız. irregular öğrenciyiz okulumuz 1 hafta sonra bitiyor. biz de arkadaşla mt programlarına sağa sola başvuralım dedik.

şimdi gençler okulum ocakta bitiyor deyince millet ve ikcılar kaldığımı okulumun uzadığını zannediyor ilk başta. halbuki 1 dönem hazırlık 8 dönem lisans yani normal zamanda bitti. ben şimdi başvuru formuna ocakta mezun olduğumu yazayım mı yoksa haziran diyip yalan mı söyleyeyim :)

diğer sorum da arkadaşım için. şimdi bu arkadaş okulunda burssuz okuyor. aslında başarılı ortamalası fena değil 5 tane staj tecrübesi var ama öss dönemi ailevi sorunlar derken adam 2 kere sınava girdi şehir dışında mühendisliğe puanı yetiyordu ama onun yerine ing. eğitim veren mühendislik istedi. ama 1 mülakatta ik cı lisenin bitişiyle üninin başlayışı arasında 1 yıl boşluk görmüş. sormuş sınava 2 kere mi girdin diye. evet demiş. burslu musun demiş o da yok deyince adam biraz burun kıvırmış. şimdi arkadaş aynı durumun tekrarını istemiyor. bursluyum yazsın mı forma ?

ya öss'ye, okulu uzatmaya takan ik'cıların barınabildiği yerlere çok heveslenmeyin, benden size tavsiye. doğrusu neyse onu yazın bence.

  • hope ender  (16.01.13 19:50:49)
Söylediğin yalan bir şekilde ortaya çıkar, madara olursun. İki sorunun cevabı da bu.

  • roket adam  (16.01.13 19:52:51)
istediğim olmadı ilk yılda ikinci yıl istediğim alana yöneldim desin,kararlı yapı sonuçta.

ayrıca bu ne biçim bakış açısı , okulu diploma notu yüksek gelsin diye de uzatanlar var ki.

edit: ayrıca bursla ne alakası var durumun ya, kaldı mı o burssuzsa almayalımcılar.siz doğru bildiğinizden şaşmayın.
  • neo  (16.01.13 19:53:41 ~ 19:54:28)
valla var öyle şirketler burssuzsa salaktır bu almayalım diyen. benim 5 stajım var not ortalamam 3'e yakın, mühendislik okuyorum ama öss'ye ikinci kere girip de istediğim yüksek puanı almadığımı öğrenince bir salak damgası yiyorum abiler.

  • focke wulf  (16.01.13 20:03:06)
Arkadaşın da sen de benim gibisiniz, ben de ocakta mezun oldum, 2 defa öss'ye girdim, burssuz okudum, uzun staj tecrübelerim var falan :)

İlk tavsiyem, özgeçmişinde kesinlikle yalan ifade kullanma, fark edildiği anda sorun yaşarsın.

Dolayısıyla cv'ne ocakta mezun olduğunu yazmalısın. Örneğin X Üniversitesi Y Bölümü (Eylül 2008 - Ocak 2013 (1 dönem hazırlık, 4 yıl lisans) ) gibi bir ifade kullanabilirsin çok dert ediyorsan bunu.

O 1 sene boşluk sorulursa, istediğin üniversite ve bölüme puanının yetmediğini, hayatını etkileyecek yanlış bir tercih yapmaktansa 1 sene daha sınava hazırlandığını söyleyebilirsin. Burs meselesine gelince burun kıvıranlar oluyor ancak merak etmeyin, onlar sizi kaybeder :) Herkesin güçlü ve zayıf yönleri vardır, mülakatlarda güçlü yönünüzü ortaya koymaya çalışın. Örneğin yaptığınız stajlar, projeler, İngilizce seviyeniz, iyiyse not ortalamanız gibi.
  • Lethe  (16.01.13 20:31:28)