İngilizce tek cümle

There was always a trade off of time versus memory.

Ne demektir bu?

"daima bir alışveriş vardı anıya karşılık." aslında tam olarak nasıl bir cümle içinde geçtiğini söylersen daha net bir çeviri olabilirdi.

  • haydeviya  (14.01.13 17:19:46)
Cümlenin tamamı bu aslında. Bir belgeselde "yeni bir mühendisin işe alındığını" söyledikten sonra bunu diyo amca. konuyla alakasız yada bi özdeyiş ,aforizma yada vecize gibin bişey heralde.

  • ernecati  (14.01.13 17:22:22)
"trade off"un türkçe kelime karşılığını bilmiyorum. iki şeyin aynı anda iyi veya kullanılabilir olamayacağını, birine yüklenirsen ötekinden vazgeçmen gerektiğini anlatan bir terim.

Mesela, bilgisayarda çok kastıran ve uzun süren bir işlem yapılacak diyelim. Zaman kısa olsun hemen bitsin istiyorsan, bilgisayarın hafızasının çok olması gerekir. Eğer o kadar RAM alcak paran yoksa, az ram ile idare edeceksin ama bu sefer de işlem uzun sürecek. Yani birinden birini seçmen gerekiyor, hem iş çabuk bitsin hem de az ram harcasın diyemezsin. Ya ram çok olacak, ya da zaman çok olacak.

Bu cümle de "her zaman zaman ile hafıza arasında bir denge (seçim yapmak) gerekiyordu" gibi bir cümle yani.
  • harzem  (14.01.13 17:25:52)
trade off, takas demek.
"her zaman, zaman veya bellekten birini seçmek gerekir" denebilir.
yeni mühendisin işe alınmasıyla ilgili düşünürsek, zamanı olan yeni mühendis veya belleğe sahip olan ama fazla zamanı kalmayan yaşlı bir mühendisten birini seçmek gibi düşünülebilir.
  • yalnux  (14.01.13 17:54:28)