18 yaş altına kürtaj yasak mı?

Aşağıdaki haberin özeti şu; 17 yaşındaki kız hamile kalıyor. Anne-babası da bunu bir kadın doğum uzmanına götürüp çocuğu aldırıyorlar 2 bin liraya. Şimdi de savcılık jinekolog hakkında “çocuk düşürtme” suçundan 2 yıldan 4 yıla, anne babaya “çocuk düşürtmeye azmettirme” suçundan 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.

www.haberturk.com

18 yaş altındakiler, ailesinin izniyle kürtaj olamıyor muydu, yanlış mı biliyorum..? 3 ayı geçti de ondan mı acaba? Ama öyle bir şey belirtilmemiş haberde.

devlet hastanesi zaten yapmaz. fakat 18 den aşağı aile kontrolünde yapılıyor diye biliyorum. tahminen 3 ayda cenin, canlı kabul edildiğindendir.

  • female demon  (14.01.13 09:35:24)
olmaması lazım. ailenin izni olması gerekiyor ama kürtaj için diye biliyorum. yasal süreyi geçtiği halde kürtaj yaptırmışlardır belki.

  • merena  (14.01.13 09:36:25)
normal kürtaj yapmamış, iğneyle fetüsü cansızlaştırıp düşürtmüş.
edit: önceki mevzusuymuş ama aynı şey olabilir.

  • whoosie  (14.01.13 09:45:56 ~ 09:46:46)
Yani vardığımız sonuç "Götüm gibi habercilik" oluyor, zira neyin neden olduğu belirtilmemiş, fikir yürütmeye çalışıyoruz.

  • long live rock n roll  (14.01.13 09:55:47)
BEŞİNCİ BÖLÜM
Çocuk Düşürtme, Düşürme veya Kısırlaştırma
Çocuk düşürtme

MADDE 99 - (1) Rızası olmaksızın bir kadının çocuğunu düşürten kişi, beş yıldan on yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Tıbbi zorunluluk bulunmadığı halde, rızaya dayalı olsa bile, gebelik süresi on haftadan fazla olan bir kadının çocuğunu düşürten kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu durumda, çocuğunun düşürtülmesine rıza gösteren kadın hakkında bir yıla kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur.

(3) Birinci fıkrada yazılı fiil kadının beden veya ruh sağlığı bakımından bir zarara uğramasına neden olmuşsa, kişi altı yıldan oniki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır; fiilin kadının ölümüne neden olması halinde, onbeş yıldan yirmi yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(4) İkinci fıkrada yazılı fiil kadının beden veya ruh sağlığı bakımından bir zarara uğramasına neden olmuşsa, kişi üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır; fiilin kadının ölümüne neden olması halinde, dört yıldan sekiz yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(5) Rızaya dayalı olsa bile, gebelik süresi on haftayı doldurmamış olan bir kadının çocuğunun yetkili olmayan bir kişi tarafından düşürtülmesi halinde; iki yıldan dört yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan diğer fiiller yetkili olmayan bir kişi tarafından işlendiği takdirde, bu fıkralara göre verilecek ceza, yarı oranında artırılarak hükmolunur.

(6) Kadının mağduru olduğu bir suç sonucu gebe kalması halinde, süresi yirmi haftadan fazla olmamak ve kadının rızası olmak koşuluyla, gebeliği sona erdirene ceza verilmez. Ancak, bunun için gebeliğin uzman hekimler tarafından hastane ortamında sona erdirilmesi gerekir.

Çocuk Düşürme

MADDE 100 - (1) Gebelik süresi on haftadan fazla olan kadının çocuğunu isteyerek düşürmesi halinde, bir yıla kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur.

Kısırlaştırma
  • saruwatari  (14.01.13 10:01:13)