Filmler nasıl restore ediliyor?

Eski türk filmlerini 1080p haline getiriyorlar ya işte bu zor ve uzun bi iş mi? Masrafı falan var mı? Nasıl yapılıyor?

Kare kare photoshop yapılıyor. Masraflı ve zaman alan bir iş.

  • daddy  (12.01.13 15:43:55)
bir filmin 1 saniyesi ortalama 24 kareden oluşur. yani 90 dakikalık bir film 129.600 fotoğraf karesidir. bu 129000 kare tek tek 2k çözünürlükle (yani full hd'nin 2 katı) taranarak bilgisayara aktarılıyor. ardından bazı kısımları otomatik veya yarı otomatik bazı kısımları da manuel olarak her kare tek tek elden geçiriliyor. çeşitli referans noktaları alınarak yapılan kısımlar da olduğu için aslında otomasyon da oldukça başarılı sonuçlar veriyor. ama tamamen otomasyon maalesef mümkün değil. son olarak photoshop ile değil ama tabii ki özel görüntü editör uygulamaları kullanılıyor. türkiye'de bu işi vipsaş yapıyor. bu da yarı resmi (çalışan sayfası) www.youtube.com youtube sayfası. buradan hem çalışmaları hem nasıl yapıldığını hem de örnekleri görebilirsiniz.

  • ben smyrna  (12.01.13 16:23:07)
standart 100 iso 35mm filmin yaklaşık 30 megapixel veri içerdiği düşünülürse 1080p nin 30 katı kalitede bile tekrardan taranıp dijital olarak dağıtılabilir.

  • bubezleeb  (12.01.13 17:19:33)
makara filmler 1080pden çok daha kaliteliler.

  • eksi sozlukte eksiyen adam  (12.01.13 18:17:27)