vatandaşlıkla ilgili bir soru

dostlar şimdi tr vatandaşı bir insan evladı x yere gidip evleniyor x yerin vatandaşı oluyor boşanıyor y yere gidiyor orada da evlilik yapıyor buranın da vatandaşı olabiliyor mu? üç vatandaşlık hakkı olmayacağından, x yerde bağlantıları daha çok olduğundan (eski eşi,çocukları vs..) tr vatandaşlığından vazgeçmesi durumunda mı y yerin vatandaşı oluyor kafam çok karışık bir yardım etseniz?

her ulke icin farkli duzenlemeler var, siz de duymussunuzdur, mesela almanya cifte vatandasliga bile izin vermiyor, sec birini diyor, fakat mesela soyle dusunun, ben a ulkesindenim, esim b ulkesinden c ulkesinde cocuk dogurduk, d ulkesinde de yasiyoruz buradan en az uclu vtandaslik dogal olarak cikiyor, ki bunlari pratikte yasayan arkadaslarim var. olabilitesi var ama yani sizin bakmaniz gereken o ulkeler icin sepesifik olarak sormak...

  • mavicorap  (12.01.13 09:52:30)
mavicorapın dediği gibi ülkeye göre değişir.
ve yine ülkesine göre değişmek üzere evlendiğin an vatandaşlığa geçmezsin. oturma iznin olur. belli bir süre (çoğunlukla 3 yıl oluyor.) evli kaldıktan sonra vatandaşlık hakkın olur.

  • goldentitan  (12.01.13 10:14:21)
bahsedilen ülkeler çek cumhuriyeti ve abd

  • gang leader of wasseypur  (12.01.13 10:14:27)
hacılar zaten ana baba farklı vatandaş çocuk başka ülkede doğmuş olayında üç vatandaş oluyor biliyorum ben bu olasılığı soruyorum. kişi çek vatandaşı olmuş varsayalım abd ye gidip evleniyor orda da vatandaşlık alabiliyor mu

  • gang leader of wasseypur  (12.01.13 10:21:54)
turk+cek+amerikali diye soruyorsan kesin olarak emin olmamakla beraber hem turkiye hem amerika vatandaslik konusunda oldukca esnek ulkelerden buyuk ihtimalle uclu vatandaslik alabilir bu kisi...

  • mavicorap  (12.01.13 11:17:51)
bu y yerinin yasalarına bağlı, örneğin eskiden almanya çift vatandaşlık veriyormuş ama artık vermiyor. y yerinin yasalarını araştırmalısın y vatandaşı olmak için bütün vatandaşlıklardan çıkmalı mıyım yoksa başka vatandaş olsam bile kabul ediyor mu? çift vatandaşlık veren ülkeler diyelim ki 10 tane ülke dünyada 10 ununda vatandaşı olabilirsin. çift kelimesine takılma. ama her ülke farklı bunun için abd(sanırım abd kabul ediyor), çek cumhuriyetine bakman lazım cek vatandaşı olma durumlarını.

ama seninki evlilikle ilgili bir durum olduğu için alabilirsin
mesela anne fransız, baba amerikan, oğlu ingilterede doğmuş, bu çocuk 3 vatandaşlık alabiliyor.
  • secilmis uye  (12.01.13 14:08:40)