net-brüt maaş hesabı / yarım gün izin alma

1- şimdi ben aylık 1500 lira maaşla çalışıyorum.

2013 yılına kadar maaşımızın asgari ücret kadarını bankadan, geri kalan miktarı elden zarf ile alıyorduk. sigortamızda asgari ücretten çalışıyormuşuz gibi gözüküyordu.

misal yaklaşık 700 lira bankaya yatıyordu, o rakamı 1500'e tamamlayan 800 tl de zarfla elden veriliyordu. yani işe girerken anlaştığımız gibi sonuçta elime 1500 tl geçiyordu.

şimdi patronlar 2013 itibari ile bu sistemi değiştirip maaşın hepsi bankaya yatıracaklarmış. Bu yüzden vergi ıvır zıvır bilmemne kesintisinden dolayı maaşın elimize geçen miktarında farklılık olacakmış.

patron bunu üretim müdürüne söylemiş o da bu işlerden anlamadığı için hıhı demiş geçmiş. arkadaş ofiste bunu bize söyleyince internetten bakalım dedik,

bu maaş hesaplama sitesine 1500 brüt maaş girersem, benim elime 1145 lira geçecek diye hesaplıyor. 1500 net girersem, brüt 2000 gözüküyor.

şimdi işveren bankaya 1500 lira yatırınca benim elime 1145 tl mi geçecek? ya da 1500 geçmesi için 2000 tl mi yatırması gerekecek? açıkçası brüt-net maaş ayrımını pek anlayamadım. eğer bu hesap doğruysa ve 1050 liraya düşecekse maaş işi bırakırım.

2- yarım gün izin alma da yasaklanmış bundan sonra.

sigortayı yarım gün yatıramıyorlarmış, bu yüzden "yarım gün banka, fatura vs. işi olup izin alan olursa onu bir güne tamamlasın, çünkü yarım gün gelmeyenin sigorta ve maaşından 1 gün kesilecek" denilmiş.

kanunda böyle bir şey var mı, yarım gün sigorta yatmaz diye?

bu konulardan anlayanlar bana basit bir şekilde anlatabilir mi lütfen, şimdiden teşekkürler.

eline 1500 geçmesi için 2000 yatırmaları gerekiyor evet. öbür türlü düşük geçer eline.
yarım gün hakkında birşey bilmiyorum ama.

  • interview with the vampire  (08.01.13 14:39:46)
1) 1500tl net olarak anlaştığınız için daha az ödeme yapmaları söz konusu olamaz. paranın tamamı bankaya yatacaksa brüt maaş üzerinden yatırmak zorundalar.

2) (git: 507278)
  • sanxis  (08.01.13 14:49:15 ~ 14:50:08)
sigortandan çalmışlar zaten. asgari yatırmışlar sigortanı.

3 kişi toplanıp iş mahkemesine başvurun. hem yüklü ceza yerler hem de bütün farkı alırsınız. işten istifa etseniz bile 3-4 ay boyunca bu mevzu için mahkemeye başvurma hakkınız var. ama dediğim gibi 3 kişi.

bunlara ceza veya yaptırım gelmiştir. korkup elden verme olayından vazgeçmişler. 100 kişilik şirket bu işten ortalama 50bin lira kazanç sağlıyor. o tatlı paradan (bana göre hırsızlık) vazgeçmek istemiyorlar.

bütün hikaye bu aslında.
  • atmosphere  (08.01.13 15:13:32 ~ 15:14:08)
İş mahkemesi dışında itiraz etme hakkın da olmayacak çünkü sözleşmende de asgari yazıyordur muhtemelen.

  • ceska  (08.01.13 15:20:42)
gecen sene size 700 lira net yatirmak icin yaklasik 280 lira da vergi/ssk yatirmalari da gerekiyordu.

yani brut maasiniz ortalama 1780 lira idi.

eger zam yapilmadigini dusunur ve ortalama 1780 lira brut maas uzerinden gidersek, bu seneki net maasinizin ortalama 1241 lira olmasi gerekiyor.

en azindan bu kadarini yapsinlar, eger adam gecen sene odedigi 280 lirayi da denklem disini cikarirsa iyice orospu cocuklugu yapmis olurlar ki, o kadar da olmaz.
  • co2s2  (08.01.13 15:48:54)