sıfır kelvinin altına inmişler, ne olacak şimdi

soğuk havaların da etkisiyle yaklaştığımız mutlak sıfırın altına inmişler:)
www.sabah.com.tr

şimdi bu mutlak sıfır hesaplanırken bir teorinin sonuçlarına göre hesaplandı ve muhtemelen bu teori nice başka teorileri de etkiledi, ama şimdi anlıyoruz ki bu teori yanlışmış, ne olacak şimdi? bilim adamları kafayı yer mi? teori çöktü mü hakikaten

hesaplama hatasi yapmislardir bence. eger hata yapmadilarsa da cok sorun olmaz bence. Sonucta yanlisligi hesaplanan ilk teori olmaycak. Fizikte nice kanunlarin teoremlerin yanlisligi ispatlandi. aralarina bir tane daha girmis olur. En fazla teorik fizik ve quantum fizigi etkilenir bundan. Gunluk hayatimizi etkileyen kanunlarda bir degisiklik olmaz.

  • crucio  (08.01.13 10:25:19)
''Negatif basınç kullanarak atomlar arasındaki etkileşimi kontrol altına aldık.'' bence burda bir laf oyunu var..

sıfır kelvinin altına nasıl inebilirler ki? kendi sitesinden bir bakmak lazım..

edit;

sanırım negatif basınçla doğru orantılı olarak bir sıcaklık değeri buldular..bu sıcaklık değerine yön vermek içinde negatif sıcaklık değeri dediler..pozitif basınçla oluşan sıcaklığa +sıcaklık dersen negatif basınçla oluşana -sıcaklık diyebilirsin sadece yön belirtmek için..böylece -3K gibi bir değer oldu..bunu gazeteciler gördü.. eksiye inmişler lan!! diye bastılar haberi..ya da ben çok pis salladım
  • dedim dedim de kime dedim  (08.01.13 10:26:16 ~ 10:39:11)
Konuya mesleki bir hakimiyet ve çok özel bir ilgim yok fakat şunları demekte bir sorun yok sanırım:

Bu yaratım yapay labaratuar ortamında yaratılmıştır. Doğada ya da evrende normal şartlar altında gerçekleşmeyeceği anlayışı geçerliliğini koruyor. Şimdi ne olacağını ise zaman gösterecek. Bilimsel keşiflerin teknolojiye dönüşmesi vakit alıyor. Bu teknolojinin ilerletilerek dünyanın enerji ihtiyacına çözüm olması görülebilir olası-geleceklerde söz konusu değil izlenimini verdi bana haberin sunuluş şeklinden. Şimdilik sadece bilimsel bir başarı, enerji ihtiyacına cevap veren bir sistem haline gelmesi için en az bir 20 yıl beklememiz gerekecek yüksek ihtimalle.
  • mewthree  (08.01.13 10:28:37)
şu galiba orijinal metin..

www.sciencemag.org

üyeliği falan olna varmı?pdfyi bize atsa ya da bizi de üye yapsa?
  • dedim dedim de kime dedim  (08.01.13 10:30:21 ~ 10:42:20)
@dedim dedim de kime dedim 'in gönderdiği orjinal linkten anladığım kadarıyla mutlak sıfır o kadar da mutlak değilmiş yani bir sorun yok gibi duruyor

  • fishbone  (08.01.13 10:39:24)