Kış lastiği var iken karlı yokuş çıkarken zorlanma durumları

Karda kışta hiç sürüş tecrübem yok baştan belirteyim. Bu akşam hazır kar varken yeni Petlas kış lastikleri ile deneme yapayım dedim. ABS çok çabuk devreye girdi, düz yolda hafif kaymalar oldu ve aşağıdaki fotoğraflarda görülen yokuşu zar zor çıktım. Bu tip bir yokuş ve görülen kar seviyesinde zorlanma normal midir? Başka bir kış lastiği olsa sonuç nasıl olurdu sizce? Eğri büğrü lastik izleri de bana ait.

g1301.hizliresim.com

yanlış biliyorsam arkadaşlar düzeltsin. kar lastiği karda işe yarar. sizin fotoğraflarda buzun üstüne kar serpiştirilmiş gibi. o yüzden buzda da kaymışsınız. normal

  • ykyt  (08.01.13 01:16:44)
buz varsa normal.

  • zgrydn  (08.01.13 01:17:38)
kaçla kalkış yapıyosun hocam? ikinci viteste yarım debriyaj denemeni tavsiye ederim.

  • njtbcrn  (08.01.13 01:33:42)
ben de mesela birinci viteste minimum gazla sabit hızda gidiyorum. kaymalar olmuyor. bizim yokuş bunun üç katı ve bi de sonunda u dönüşü var.

  • it's just a cigarette  (08.01.13 01:37:26)
bunun 2 katı dik yokuşu, benzer koşullarda ve minivan tipi aracımla kış lastikleri takılıyken zorlanmadan çıkıyorum. iniyorum da elbette aynı şekilde. ha sağa sola kıçı başı kayabiliyor ama kontrolüm altında oluyor araç. sen dümdüz yolda gider gibi gitsin diyosan o iş yaş. :))

bi de aracın arkadan itişliyse biraz daha sıkıntılı olabilir. önden çekişli araçlarda sıkıntı olmaz asla bu yokuş.
  • hevipeyra  (08.01.13 02:19:36)
olacakla buza çare yok derler bizim orada.. bizim orası soğuk bir yer..

  • drdolantin  (08.01.13 07:28:51)
ben de petlas kullaniyorum ve cok daha dik yokuslari sorunsuz cikiyorum. buz olabilir.

  • 65 derece  (08.01.13 09:28:02)
Araç arkadan çekiş mi?

  • arnold schwarzeneger  (08.01.13 09:58:43)
Araç önden çekişli. 1. viteste çok yavaş çıktım. Gazı biraz artırdığımda patinaja meyilli olduğunu görüp yavaş gaz verdim tekrar. Yokuşta durup kalkış yapmadım. Buzda kayma yaptığını daha önce tecrübe ettim fakat akşam baktığımda karın altında buz yok gibiydi.

  • turcino  (08.01.13 10:30:05)