6. kata kadar kar yağdı

diyelim. 6. katın pervazına kadar. kendimizi camdan serbest bir şekilde bıraksak ne kadar aşağı ineriz?

edit: bu konuyla ilgili bilimsel veya deneysel bir açıklama var mıdır?

karın sertliğine, havanın soğukluğuna göre değişir. yumuşak pofuduk bir karsa 1,5-2 metre gidersin.

  • kediebesi  (07.01.13 12:52:07)
birinci katın çamaşır iplerine kadar. altından karı kaydırıp çapraz gitmeye başlarsan ayvayı yersin yalnız :D

  • drdolantin  (07.01.13 12:52:27 ~ 12:55:35)
çok eğlenceli gözüküyor. bence en azından birkaç kat inersin :)

  • ssyumusakg  (07.01.13 12:52:40)
en alta kadar inmezsin tahminimce. biraz inersin daha sonra altında kar toplanmaya baslar boşlukları doldurursun. tahminimce 3-5 metre falan inersin ya da karın duruma baglı olacak degişir. dik bir şekilde civileme girersen daha cok gidersin heralde. sürtünen yüzey azalacagindan

  • nofearman  (07.01.13 12:53:17)
dizine yada beline kadar batarsın.

  • saksı  (07.01.13 13:05:30)
bayağı batarsın bence. 1. kata kadar inersin.

  • baldur  (07.01.13 13:16:35)
Beline kadar. Çok ağırsan bile boyunu geçmez derinliğin.

  • harzem  (07.01.13 13:24:37)
Kaçıncı katın camından kendini bıraktığın da önemli duruyor, 7. kattan bırakmanla 12. kattan bırakman çok farklı olur :)

  • onakomabunako  (07.01.13 13:32:02)
Benim sorudan anladığım, "20 metre kar olursa ve tam karın üstünden kendi ağırlığımızı bırakırsak" şeklinde. Yeni daha da yükseklerden çivileme vs dalmak değil. Genel olarak insan kara kaç metre batar şeklinde bir soru.

  • harzem  (07.01.13 13:43:42)
@onakomabunako: elbette farklı olur. 6. kat diye o yüzden belirttim zaten.

@harzem: anladığınız doğru. tabi onakomabunako'nun söylediği gibi karın yüksekliğine göre değişeceğinden yükseklik de verdim. belki değişmiyor da olabilir de, değişir gibi geldi bana.

yok mu daha açıklamalı cevaplar? ben de 3 metre en fazla diye sallıyorum.
  • lemmiwinks  (07.01.13 13:50:23)
şimdi şöyle bir tablo buldum karın yoğunluğu ile ilgili. yerleşmiş kar 200 - 300 kg/m^3 diyor, 200 alsak. 6. katın pervazına kadar olan yüksekliği de 18 metre alsak (mesafe algım pek iyi değil). altımızdaki karın biz üstüne düştüğümüzde sağa sola kaymadığını farzetsek. bizim kilomuzu dikkate almadan, karı buzkar (firn) haline gelene kadar sıkıştırdığımızı varsaysak. buzkarın yoğunluğu da 400 - 830 kg/m^3'müş, 800 alalım. bizim batırdığımız karın alanı da 0.25 m^2 olsa (hep sallama bunlar).

0.25 m^2'den 18 metrelik, yani 4.5 m^3'lük kar var altımızda. 4.5 metre yerleşmiş kar da 4.5 * 200 = 900 kg yapar (tüh 40 yapmadı). 900 kg kar 800 kg/m^3'lük bir yoğunluğa çıktığında 900 / 800 = 1.125 m^3'lük bir kar olur. 0.25 m^2'lik bir alanda bu 4.5 metredir. bu hesaba göre en fazla 13.5 metre aşağı gideriz (yaklaşık 2. kat?). ama bir insan sadece ağırlığıyla karı o kadar sıkıştıramaz bence. ha tabi karın bir kısmı sağa sola da kayıp sıkışacak ama yine de o kadar aşağı inemeyiz gibi.

o kadar hesap yaptım bir işe yaramadı. :(
  • lemmiwinks  (07.01.13 14:06:51)
karın sıkışabilme oranıyla ilgili bi durum bu sonuçta. gözümde kayakçıların düşüşlerini filan canlandırıyorum baya bi dalan oluyor ama onlar da epey kuvvetli düşüyor vs vs

  • kediebesi  (07.01.13 14:57:27)