avea'ya dava açmalı mıyım?

merhaba arkadaşlar. yaklaşık 1 hafta önce rusya'ya gitmeden önce avea'nın yurtdışı için 10 mb internet 30 dakika da konuşma paketlerinden aldım. 3 gün önce beni aradılar. önemli bir durum olduğunu falan söylediler rusya'dayken. 160 lira aşım ücretim varmış. yaklaşık 6-7 dakika 2-3 de sms olarak aşmıştım paketi. eyvallah dedim hadi ödeyeyim. bunu yatırdıktan sonra bu sabah mesaj attılar ödenmesi gereken tutar 606 tl diye. sadece facebook'unu kullandığım bir paketi bu denli efsane bir şekilde aşmam biraz garip geldi. avea'yı aradım, kayda aldıklarını, 2-3 gün içinde geri döneceklerini söylediler. ''isterseniz dava açabilirsiniz belli ki paketlerinizi aşmışsınız'' falan gibi de pişkin cevaplar aldım. aradığımda bana fiyat söylemiyorlar ama mesajla bildiriyorlar. krizlere girmek üzereyim.

son 1 haftanın dökümünü alıp dava açmayı denemeli miyim sizce?

Kesinlikle evet

  • sadegazoz  (05.01.13 01:08:44)
internet olarak asmadigina emin misin? cunku internet gercekten cok fahis fiyatli paket olmayinca bana da 300 lira asim ucreti gelmisti.
dokumune bak ve senden kaynakli bi sey degilse kesinlikle dava ac, yoksa verdigin paraya da ugrasina da degmez.

  • brandyalexander  (05.01.13 01:11:22)
Bence önce gidin bi shopla konuşun.Büyük ihtimalle onlar çözemez,daha sonra tüketici hakları falan var onlara bir dilekçe ile durumu açıklıyorsunuz,onlar size avukat atayıp hakkınızı arıyorlar en sonundada haber gönderiyorlar böyle böyle diye.Haklıysanız avea ödemek zorunda kalıyor paranızı.En mantıklısı böyle bence

  • cancan  (05.01.13 01:12:11)
avea yurtiçinde 3-5 saniyelik bir internet kullanımında 10 küsür liramı yutmuştu. ( 20 liraya her yöne 500dk+1000sms+1gb net paketi yapıyorum, düşün)

aynı şekilde 8-10 mb net kullanan bi arkaşında 75 lirası gitmişti. biraz daha araştırsırsan böyle çok avea kazığı görebilirsin.

kısaca direnebildiğin kadar diren. 600 lira az para değil.
  • raskolnikov2  (05.01.13 01:20:43)
Dava açmayı dene diyeceğim de bişey çıkacağını sanmıyorum.

Yurtdışı ücretleri malesef fahiş üzerine fahiş, yapılabilecek hiç bişey yok çünkü diğer operatörü kullanıyosunuz. Bi de rusya + internet.
  • saiko  (05.01.13 01:24:07)
son borcumu ödeyip kapattığım hattım için bana bir telefon bile etmeden fazladan borç çıkarıp takip başlatan bir şirket avea. benim davayla uğraşacak durumum yoktu o zaman için. gücünüz varsa peşinden koşun.

  • ecaz  (05.01.13 01:27:23)
roaming ücretleri inanılmaz derecede yüksek, her operatörde yüksek. dünyanın her yerinde yüksek. vodafone mesela 1 mb için 10 lira alıyor. 1 mb da aşağı yukarı 1 dakikalık şarkı, ya da 30-40 saniyelik bir facebook videosuna eşit. yani gerçekten de o denli aşmış olabilirsin.

sen yine de detay iste, çemkir biraz, düşürüyorlar anladığım kadarıyla, ama en azından 300-400 lira ödemeye de hazır ol derim.

özet: yurtdışında telefon kullanmayın.
  • roket adam  (05.01.13 01:41:37 ~ 01:42:18)
rusyadayken ben de 3 bin euroya yakın telefon faturası ödemiştim hattım ise alman hattıydı aman dikkat...

  • schwarzfahrer  (05.01.13 02:00:36)
Dava kısmını bilemem sen bilirsin ama 10mb paket alıp yurtdışında internete girmek yürek ister. Sen de o yürek varmış, bence git öde 600TL'ni :D

  • bilan  (05.01.13 02:11:01)
600 alamazlar eger sadece internetse, benim bir tanidik asmisti, onun maksimum ucreti var, 100 kusur lira civari, yani o ucretten fazlasini odemiyorsun nekadar asarsan as paketini, ama telefon, mesaj ile ilgili birsey diyemem

  • lutah  (05.01.13 04:59:55)
@lutah o maksimum ücret olayı yurtiçi tarifelerde geçerli, yurtdışında gacır gucur geçiriyorlar.

ben de 3 ay önce 800 lira telefon faturası ödedim turkcelle, itiraz da ettim ama gönderdikleri detaylı faturada her şey kabak gibi ortadaydı.

ben 3 günden uzun süre yurtdışında kalacaksam gittiğim ülkeye ait bir kontörlü hat almayı tercih ediyorum, zaten çoğu ülkede çok hızlıca hallediyorlar işlemi.
  • 10032007  (05.01.13 05:12:11)
şu gerçeği bilelim, onlar hata yapmaz, yapmaz derken çok az... boşuna ümitlenmeyelim, belliki aştın, belliki aşıyoruz dava ile felan bu iş yürümez, kaybedersen ki kaybedersin, onların avukat ücretini felanda ödersin.

  • patos64  (05.01.13 08:54:02 ~ 08:54:25)
gerçekten haklı olduğuna inanıyorsan btk ya şikayet et. daha hızlı ve kesin çözüm.

  • ozmania  (05.01.13 09:10:15)
Boşver bence, öde ve canım sağolsun de. Çünkü Yurtdışında buradaki hattını kullanabilmek başlı başına bir risk. Herkes de bunun farkında. Sms'ler ve konuşmalarının çok fazla etkilediğini sanmıyorum faturanı. Ama internet'i eğer çok aştıysan bu kadar fatura normal bir durum. Bi arkadaşıma whatssapp'dan tek kelimelik bi mesaj atmıştım. O da o sırada Yunanistan'daymış. Sadece benim o tek kelimelik mesajıma bakıp kapattığı halde 20 lira tuttuğunu söyledi geldiğinde. :) Öyle işte. Bu operatör ve internet olayları türkiyede hala büyük hizmetmiş gibi yüksek ücretlerle sunuluyo..

  • Cimo  (05.01.13 09:56:52)
Sadece türkiye'de böyle demekle hata ediyorsunuz, schwarzfahrer'ın dediği gibi dünyanın her yerinde roaming'den geçirirler.

  • roket adam  (05.01.13 14:12:54)