kan veriyorum

dostlar yarın kan bağışı yapacağım. kan vermeden önce ve verdikten sonra neler yapmak nelere dikkat etmek lazım? kan vermenin vücuda bi zararı ( yorgunluk hissi, performans düşüklüğü vs. ) ya da yararı var mıdır? teşekkürler

hiçbir zararı yoktur. aksine faydası bile vardır. insanın kanı yenilenir. kan vermeye uygunsanız ki bunu kan almadan önce doldurtacakları form ve ufak bir kan testi ile anlarlar, yorgunluk falan yaratmaz.

tek söyleyebileceğim, aç karnına gitmeyin.
  • kibritsuyu  (03.01.13 20:55:11)
ilk kez verenlerde ufak geçici sıkıntılar olabiliyor. kan verme merkezindeki görevliler bunlar hakkında yardımcı olurlar.

  • elalemin derdi  (03.01.13 21:07:06)
sonrasında meyve suyunu iç, dinlen. alkol falan alma.

  • merena  (03.01.13 21:08:19)
Yemek yedikten 1 saat sonra git, aç olma, bayılırsın dedikleri gibi. Başka da bir şey yok sanırım dikkat edilecek.

  • Hallerlale  (03.01.13 21:09:13)
24 saat önceden alkol almamış olman da lazım.

  • harzem  (03.01.13 21:13:09)
dostlar teşekkürler. alkol almadım. yarın bir saat öncesinden sağlam bi karnımı doyuracağım. yalnız, yazmayı unuttum; bu gece saat 22:00'de 500 mg. antibiyotik aldım. son tabletti. bitti. yarın saat 12:30 civarı kan vereceğim. bu problem yaratır mı ki?

  • saykotek  (03.01.13 22:20:50)
1 hafta antibiyotik ve ağrı kesici bile almamış olmanız gerekiyor diye biliyorum ama emin değilim. çok kan verdim fakat pek ilaç kullanmadığım için...

aç karna vermeyin.
verdikten sonra 1-2 saat sigara içmeyin, araba kullanmayın.
ben bilmiyordum sigara içmiştim ve çok kötü olmuştum.
  • supergirl  (03.01.13 22:30:22)