İş başvurusunda referans

Orada yazılan referansla ilgili olarak adını vereceğimiz kişiye bunu bildirmemiz gerekiyor diye düşünüyorum ben. Yani Ahmet Öztürk diye yazıyorsam referans olarak , AÖ'yü arayıp "abi seni referans olarak yazıyorum olur mu" demem lazım. Ama aksini savunan da var. "Herhangi istediğin birini yazarsın , arayıp sorarlar waboose iyi çocuk mu diye o da istediğini söyler" şeklinde bir görüş de var. Sizce hangisi ? Ben referansı "bu çocuğa kefilim 10 numara çocuk" demek gibi algılıyorum. Hatalı mıyım ?

kimi referans gösterdiğine bağlı değişir bence.
mesela önceki patronunu ref gösteriyorsan pek de bildirmene gerek yok. otomatik olarak ref olacağını düşünmesi gerekir.
ama birlikte iş yaptığın birini, hocanı fln ref gösteriyorsan önceden bildirmek iyi olur.
bence.
  • goldentitan  (03.01.13 00:15:30)
mesleğine bağlı ama mesela bizim için (mimarlık ve benzeri meslekler) yaptığın projelere bakılır kimse referansı aramaz zaten. boşu boşuna aramam ben şahsen, hiç şahitte olmadım.

  • kurcalamabozarsin  (03.01.13 00:17:48)
Kesinlikle haklısın. Bence her kim olursa olsun bildirimde bulunmak gerekir nezaketen de olsa. Hatta yazmadan arayıp onay almak daha da şık bir davranıştır.

  • cakabo  (03.01.13 00:36:04)