ismime isim ekleme

selam.

şuan ismim xxx yyy şeklinde. bir isim, bir soyad. ben bunu xxx ppp yyy şeklinde değiştirmek istiyorum.
1.bunun yasal prosedürü nedir?
2.bana hukuki olarak bir dezavantaj getirir mi? bankalarla, resmi dairelerle, okullarla vs sorun yaşar mıyım?
3.bu işlemden sonra bana, tc kimlik numarasıyla işlem yapamadığım yerlerde kullanmak üzere; bilmemne doğumlu, bilmemne baba adlı kişi xxx yyy olan ismini xxx ppp yyy olarak değiştirmiştir gibi bi belge verilicek mi?
4.önce dava açmak gibi bişey gerekiyormuş, ne kadar zamanımı alır, nasıl yaparız?

şimdiden bilgi vereyim; artislik amaçlı değil, bir süre önce vefat eden bir yakınımın adını, saygı sevgi etc olarak eklemek istiyorum adıma.

saygılar...
hope ender.

3. bildiğim kadarıyla mahkeme sonucunu 1 yıl yanında taşıman gerekiyor sorun çıkmaması açısından. (yani taşımasan da olur ama taşıman sorun yaşamanı önlüyor.)

  • goldentitan  (01.01.13 23:09:32)
ben tam tersini yapıp 2 ismimden birini sildirmiştim.Yaklaşık 1 yıl sürüyor.Daha sonra da banka,devlet daireleri gibi yerlere mahkeme kararını göstererek isim değişikliğini yapıyorsun.

  • pierre bezukhov  (01.01.13 23:11:40)
1) dilekçe yazıp asliye hukuk mah. veriyorsun.
2) dezavantaj olmuyor. tc kimlik no, isimden önemli bir hale gelmiş durumda :) okula bankaya filan bildirmen gerekir, eline gelen mahkeme şerhi çoğalttırıp verirsin gereken yerlere. sorun değil de vaktini alır.
3) mahkeme şerhi
4) bulunduğun yerin yoğunluğuna göre maksimum 1 sene sürer.

bu arada mahkemeye 1 adet şahit ile gitmen gerekiyor.
  • nevrotik  (01.01.13 23:18:38 ~ 23:20:24)