Bireysel emeklilik?

devlet bile reklam vermeye başlamış beyler. ilgilenen var mı aranızda? nedir ne değildir? ne kadar yatırırsak ne kadar sene sonra ne kadar maaş almaya başlarız? emeklilik ikramiyesi var mıdır? bonus sigorta hizmetleri var mıdır? istediğim zaman cayabilir miyim? cayarsam n'olur? hangi firmayı önerirsiniz? firma cortlarsa paramda cortlar mı? mantıklı bi iş mi? her yaş grubuna var mı? alper tunga öldü mi? ıssız acun kaldı mi?

evet beyler dinliyorum

Sorduğum kişiler genel olarak önermedi. Cayabiliyorsun, yalnız erken çıktığınızda yatırdığınız parada baya bir kesinti oluyormuş.

  • poyrass  (01.01.13 21:00:17)
ödüyorum. avivadaydım bu sene ing'ye geçtim. öyle çıksam mı diye başlarsan ve çıkarsan bir miktar kesinti oluyor. ama eskisi gibi stopaj kesintisi yok. ben para biriktirmek amaçlı girdim. eğer ki ilginizi çekiyorsa bikaç firmadan çağırın gelsinler anlatsınlar size. sizin de kafanız yatarsa yaptırırsınız.

  • kakao  (01.01.13 21:10:02)
özet geçiyorum:)
1- bu aya kadar çok matıklıydı 100 lira ödeyinde 25 lirayı (ortalama) maaşına geri yatırıyordu devlet, şimdi iade yok her 100 lirana karşılık devlet 25 lirayı ayrı bir fonda senin adına biriktirecek ama yarın bu para ne olur yol su elektriğe harcadık duble yola gömdük çatır çatır yedik de diyebilirler,
2- devlet güvencesi var yani param battı şirket battı olayı yok
3- bireysel emeklilik zengin olmak için değil emekli olduğunda düşen gelirini az çok dengelemek için refah seviyeni düşürmemek için ileriye yönelik bir sigortadır
5- sistemde kaldığın yıla bağlı olarak erken çıkarsan kesinti oluyor her şirkete göre farklı brüt asgari ücretin 1/3 ünden tamamına kadar vs. zaman göre değişiyor sen şöyle düşün 5 yıldan önce çıkarsan yada 10 yıldan önce 300-500 kesinti oluyor
6- 5 ay ödedin 6. ay ödeyemedin kimse neden ödemedin demez zorunlulugun yok bu senin kendi kumbaran
7- fon yönetim gideri kesintisi vs. çok önemli geçen aya kadar anadolu hayat emeklilikteydim, türkiyenin en iyi fon yönetimi anadoluhayatemekliliktedir ama kesintisi çok fazla yıllık %6 (oha diyor insan) zaten borsadan, dolardan, bonodan ne kazanıyoruz, ben direkt anadoluhayattan vakıfemekliliğe aktarım yaptım, yönetim gider kesintisi %1 yada %0 olan seçenekler var, şu an %0 kesinti, belki anadolu kadar iyi getirisi yok fonların ama %6 az değil,
8- özetle 100 yada 200 yatırmak sana kalmış, bence net maaşının aylık %6-7'sini yatır neden %7 dersen maaşına 2000 lira desek 140 iyi bir rakam 3000 desek 200 aynı şekilde seni sarsmaz,
9- başka sorun varsa sor???*
  • eksi_kisilik  (01.01.13 21:17:22)
Bir tanesine cevap vereyim. Simdiye kadar olmadi ama olurda emeklilik sirketi cortlasa da Paraniz cortlamaz, sistem oldukca saglam.

  • eksi daglarinin aslani  (01.01.13 21:18:30)
uzak durun. ben yeni hali nedeni ile mevcut olanı iptal ettim.

  • ben smyrna  (01.01.13 21:44:40)
İlk olarak sektörün en eskilerinden biri olarak BES kötü diyenlere sakın kulak asma. İnsanlar anlamadıkları ya da hakkında bilgi sahibi olmadıkları herşeye kötü der. Yeni BES kanunu ile zaten güzel olan bir yatırım aracı çok daha güzel bir hale geldi.

Uzun uzun anlatmak isterdim ancak o kadar yazamaycağım :) Özet olarak...

Ben para biriktireceğim ve minimum 7 yıl bu sistemden hayatta paramı çekmem diyorsan çok güzel bir sistem. 7 yıldan sonra ki kademe 10 yıldır. 10 yılda çok daha güzel bir para ila ayrılırsın. Ha sisteme girdin 2 yılda çıkacağım diye tutturdun o zaman bu sisteme de kötü dersin. Buraya attığınız parayı unutmanız gerekiyor...

Bir kaç bilgiye buradan da ulaşabilirsin : www.vazgectimsenden.com
  • white35  (02.01.13 08:04:44)
diyelim ki bu sisteme girdim 24 yaşındayım, 10 yıl atıyorum ayda 150 lira kadar ödedim
10 yıl bitince yaşım oldu 34, emekli maaşımı hemen mi almaya başlıyorum yoksa 50 li 60 lı yaşları mı bekliyorum.
50 li 60 lı yaşlarda ikramiye vs var mı ?
  • ferit85  (02.01.13 09:03:01)