Tek zeytin üzerinden yola çık.
Mesela tek zeytin 3 lira olsun, diğeri de 5 lira olsun.
İkisinden de birer tane alırsa toplam 8 lira, yani zeytin başına ortalama 4 tl ödeyeceğini anlat.
Sonra cebinde kalan parayla bir tane daha 3 tl'lik zeytin alsın, toplam 11 lira, ortalama 3,66 olsun. Bir tane daha alsın 3 tl'likten. 14 liradan 4 zeytine ortalama 3.5 tl vermiş olur.
En basit yolu budur heralde formül vs kullanmadan.
0