Vücut Atması

Öncelikle vücut atması terimi için referans noktası: www.youtube.com

Olayımız şöyle: Uykuya dalmadan önce falan, vücudumdaki kaslardan bir tanesi kafasına göre atıyor böyle. Yani kolum ya da bacağım, çok kısa bir anlık olarak sağa sola falan oynuyor. Uykumu açıyor tabi hafif bir şekilde bu, o şekilde fark ediyorum.

Bu normal bir şey midir, son 2-3 senedir var galiba, bir sıkıntısını da görmedim ama:

a-) Neden oluyor?
b-) Benim için herhangi bir tehlikesi var mı (sağlık vs.)

Teşekkürler,

normal. sağlıklı. rahatla bolca gün içinde. o bence elektrik akımı çünkü insandan insana atladığını gördüm. hatta bi sefer köpeğim seğirdi ve bana da geçti ben de seğirdim. yorgunlukta filan daha çok oluyor bana. çok değişik versiyonları da var mesela bende patlama sesi duyarak uyanma oluyordu paat diye bir ses. uyanıyorsun bakıyosun hiçbişi yok. exploding head (patlayan kafa) sendromuymuş. inanmayan vikiden bakabilir.

  • kediebesi  (27.12.12 23:04:25 ~ 23:06:21)
sigara alkol uyusturucu stres var mı?

  • umutxtr  (27.12.12 23:07:06)
@umutxtr Sigara alkol var, uyuşturucu yok stres orta düzeyde

  • zaugnakhaldun  (27.12.12 23:09:41)
vücut çok yorgun olunca atar uykuya dalarken...

  • 9kuyruklukedi  (27.12.12 23:15:02)
@neferkitty, aslında dediğine çok yakın bir durum benimkisi, ilk dalgınlığı geçiyorum; nefesim yavaşlamaya başlayacakken bu oluyor (şimdiye kadar hiç rüya durumu olmadı ama) ve nefesim eski haline dönüyor tekrar, hemen uykuya odaklanırsam bir kez daha seğirme olmadan uykuya dalıyorum. Odaklanmayıp zihnimi açarsam ileride tekrar uykuya dalarken bir kez daha seğiriyor.

  • zaugnakhaldun  (27.12.12 23:16:52)
vücut çok yorgunsa oluyor çoğunlukla. bir de özellikle bana normalde uyumamam gereken yerlerde oluyor. mesela çok yorgunken metro ile eve gelirken, otobüste ya da tam uykuya dalarken vücut bir nevi kendini uyandırıyor.

  • mystb  (27.12.12 23:18:22)
@9kuyruklukedi, yok bu yorgun olup olmamamdan bağımsız her zaman yaşanmakta =)

  • zaugnakhaldun  (27.12.12 23:18:46)
aynısı bana da oluyor. nöroloji'ye gittim fibormiyalji falan ilacı verdi geçmedi. bana kalırsa stresten oluyor. azaldı gibi ama hala oluyor. laf aramızda reserved.

  • goodz  (27.12.12 23:36:45)
house'dan hatırladığım kadarıyla;
vücud uyumak üzereyken kalp atışları yavaşlar. kalp atışlarının yavaşlamasıyla beyin vücudun öldüğünü zanneder ve kasların kasılmasını sağlar. bu sıçramalarda bu sebeple oluyoMUŞ.

  • trajikomix  (28.12.12 00:00:32)
nefesini tutuyor veya burnunu yastığa gömüyor da olabilirsin.

  • kediebesi  (28.12.12 00:02:50)
trajikomiks +1 olayın aslı o. vücut öldüğünü düşünüp kaslarına uyarı yolluyor bu da sıçrama olarak uykunda hissediliyor. genellikle de dalarken olur. tehlikesi yok hayatta olduğunu gösteriyor :).

  • bass solo take one  (28.12.12 00:49:10)