eve işeyen 2 yaşında teriyer

barınaktan bir teriyer aldık. veteriner yaklaşık 2 yaşında olduğunu söyledi. bir hafta kalmış barınakta. sorum şu, köpek net şekilde eğitimli anlaşılıyor, bizede çok alıştı. biz evdeyken eve hiç tuvaletini yapmadı hatta bi gün dışarı çıkartamamıza rağmen. fakat ben okuldayken annem işteyken sabah tuvalete çıkartmamıza rağmen biz gelene kadar işiyor eve hatta kakasını kaçırmış geçen gün. ne yapmalı sizce? 2 yaşında eğitilebilir mi terrier? biz yokken de tutmasına nasıl alıştırmalıyız.

Yalniz birakilmaya tepki olarak yapiyor muhtemelen. Teriyer yalniz kalmaktan hoslanmaz.

  • Godless  (27.12.12 17:31:22)
hoşlanmadığını duydum ama yapacak bişey yok mu eğitim ile ilgili... 2 yaşında çünkü, eski sahibi öğretti mi öğretmedi mi bilmiyoruz çünkü.

  • onursensoz  (27.12.12 17:33:52)
Bunda ogretilecek birsey yok. Zaten egitimli hayvan dediklerinizden anladigim kadariyla. Teriyerler kendini insan zanneder (benimki oyle ej azindan) o size tepki olarak yapiyor. Yalniz birakmayin diyecem ama mumkun degil sanirim. Tv felan acsaniz siz yokken ses olsa evde.

  • Godless  (27.12.12 17:44:52)
  • eyyorlamam bu gadar  (27.12.12 17:47:09)
kaniş teriyer bu arada tam olarak. bide öyle deneyelim bakalım. gidip yatağıma işemiş bide:)

  • onursensoz  (27.12.12 17:47:40)
Muhtemelen evde olmadığınız için yapıyordur. Davranış bozukluğu direkt tutamamasıyla ilgisi yok.

  • purusha  (27.12.12 17:50:15)
tabii ki evinden atılmış ya da bir şekilde ayrılmış, sonra 1 hafta da olsa barınakta yaşamış ve yalnız kalmaya tepki veriyor.
bunun terrier olmasıyla falan ilgisi yok.
barınaktan alınan köpeklerde bu hep oluyor ilk başlarda.

normalde köpekler sahipleri evden çıktıktan sonra bile terk edilmiş olmaktan korkan canlılar.
yani, "aman nasılsa gelir akşam" algısıyla yaşamıyorlar.
bir de kötü şeyler yaşamış olan hayvanda bu durum iyice tavan yapıyor tabii ki.
köpekler 10 yaşındayken de eğitilir.

fazla tepki vermeden eğitin ve güven bağınızı kuvvetlendirin, bir süre sonra düzelir.
profesyonel yardım da alabilirsiniz.
en fazla 1 hafta falan sürer eğitimi.
böyle bir yardım alacaksanız sakın eğitim diye başka yere göndermeyin.
evinize gelsin, sizle birlikte eğitsin eğitmen.

bunun dışında dediğim gibi sevildiğini hissettirin, çok zaman ayırın, ilgi gösterin.
sizin evinizde bir birey olduğunu iyice hissettikten sonra zaten toparlar.
şu anda hâlâ orada kalıcı olduğunu hissetmiyor olabilir.
  • blatta hiberna  (27.12.12 18:54:11)