işlemci değiştirme

ya benim eski mi eski, leş mi leş toshiba satellite a100 bir dizüstü bilgisayarım var. geçen gaza geldim ram ekledim. topladı kendini biraz. bunu görünce biraz daha gaza geldim. işlemciyi değiştirebilirmiyim_? merak ettiğim konu bu. değiştirebilirsem alacağım herhangi bir işlemciyi anakart kabul eder mi_? ayrıca ekran kartım ati radeon xpress 200m. onboard'dur kendisi. bunu herhangi bir şekilde devre dışı bırakma ve yerine yeni bir onboard olmayan ekran kartı takmam mümkün mü_?

yamulmuyorsam notebooklarda anakart ve işlemci ayrılmaz bir ikili. o yüzden işlemci veya diğer parçalara (ekran kartı) müdahale edemezsin. ama sabit diski değişme şansın var.

  • ntfs  (04.01.09 01:42:27 ~ 01:43:04)
değiştirebilirsin ancak modeline göre bazen bir kapak bazen komple dizüstünü dağıtman gerekebilir. sanırım o modele uyan üst işlemci de piyasada kalmamıştır.

  • phonex  (04.01.09 02:20:35)
işlemcinin ne olduğuna bakar, genellikle lehimli olmuyor ama üst model işlemciyi bulmak da çok zor oluyor. gittigidiyor, ebay gibi yerlerden bir şeyler bulunabilir.

  • pusula  (04.01.09 11:55:46)
işlemci değiştirirsin ama notebooklarda ram ve hdd dışında herşey el yakıyor pek tavsiye etmem. alacağın işlemci de %99 ikinci el olacak bunu da belirteyim. onboard ana karta harici bir şekilde ekran kartı eklemek istiyorsan usb'den bağlanan ekran kartları görmüştüm ama acaip uç tabi, bence o a 100'e bir çöp bile alma bundan sonra ölü yatırım olur.

  • abtash  (04.01.09 12:04:35)
@abtash sen de haklısın da gönül isterki prince of persia'nin yenisini oynayabilecek hale getireyim şu mereti.

  • ayiadam  (04.01.09 12:32:28)