aracın hava filtresi ıslanırsa ne olur?

Çoğu araçta kağıt esaslı hava filtresi kullanılıyor. yağmur yağarken yüksek hızda gidince hava ile birlikte su da giriyordur elbet manifolda. Peki bunun bir tehlikesi yok mu?

Benim tahminim: bu su filtreye çarpar, filtreyi ıslatır, filtre hava geçiremez olur, motorun çalışması ile birlikte büyük bir vakum oluşacak ve filtre parçalanıp motora bile gidebilir.

geçen başka bir durum gözlemledim, akşam yağmurlu havada yolculuk yaptım, ardından aracı parkettim, gece hava sıcaklığı 0 ın altındaydı, sabah arabayı çalıştırdığımda ciddi bir performans kaybı vardı. Tahminim ıslanan filtre gece dondu ve hava geçiremez duruma geldi.

Var mı tahmini olan, yaşayan veya bilgisi olan?

hava filitresi haznenin içinde. nasıl ıslanacak?

edit: belki 1500 tane değişik hava filitresi söktüm. yağmur yağmış da ıslanmış diye karşılaşmadım.
  • ykyt  (23.12.12 12:15:38 ~ 12:36:06)
ön ızgara ile hava filtresini bağlayan bir boru var. direkt burdan girer.

  • sttc  (23.12.12 12:16:34)
güzel soru. havanın girdiği yerden pekala su da girebilir.

www.resimler.tv

bu arabanın hava girişi doğrudan kaputun üstünde. birçok spor arabada da böyle. şakır şakır yağmurda o delikten içeri su da girmez mi? mutlaka giriyordur da demek ki filtreler ona dayanıklı üretiliyor.
  • kibritsuyu  (23.12.12 12:20:34 ~ 12:21:38)
girdiği konusunda hemfikiriz ama filtrenin buna göre tasarlandığını düşünmüyorum. kağıt filtre sonuçta.

  • sttc  (23.12.12 13:32:33)
Hava filtresi modifiye edilip su girecek hale getirilmemişse yani standart bir haldeyken hava filtresine su falan gelmez. Zaten hava filtresinin hortumu doğrudan su alacak bir yere takılmaz. Olur da hortumun ucuna su gelirse bile emme manifoldundaki vakum bu suyu yaklaşık 30-50 cm çekecek kadar güçlü olmadığı için filtreye kadar ulaşmaz zaten. Hani olur da ıslanırsa bile filtre parçalanamaz. O kağıt filtre dediğimiz şeyi yıkamacıların kullandığı tazyikli suyla yıkasan bile parçalanmaz. Sen hala ıslanacağını düşünüyorsan yağmurlu bir günde dolaştıktan sonra hava filtresini söküp bakabilirsin. Sökmesi gayet kolaydır, çoğunda vida bile yoktur mandallarla açılır vida varsa bile sökmesi kolay 2-3 tanedir.

  • slayerrr  (23.12.12 14:19:03)