kaynaştırma harfi kullanmamak (gidiorm, geliorm)

liselilerin yazım şekliyle dalga geçen +20 insanların bu şekilde yazması ilginç geliyor. acaba bunu yaparak insanların gözünde nasıl bir imaj oluşturulması amaçlanıyor? "kaliteli bir insanım ama kanımda tikky'lik de var, eğlenceliyim" gibi mi?

geli-yor daki yor basli basina ek degil miydi yahu :) i yardimci unlu gibiydi hatta...

sevmiyorum oyle yazilmasini ama yazana da nedne yaziyorsun demem, elimden geldigince noktalama isaretlerini de kullaniyorum.
  • fakyoras  (22.12.12 09:33:08)
dili bu kadar kasmanın lüzumu yok diye düşünüyorum. dil bizim dilimiz, biz anlaşıyoruz. zamanla bu tip kullanımlar daha kolay gelmeye başlarsa "gidiorm" "geliorm" yeni kalıbımız olacaktır. açıkçası pek rahatsız olmuyorum, gereksiz sesli harfleri atma dışında.

neticede dil, derdimizi en pratik şekilde anlatmamız gereken bir aracı, fazla anlam yüklemenin lüzumu yok. zamanla değişecektir toplum ihtiyaçlarına göre.
  • kamera motor  (22.12.12 09:49:04)
yargılamıyorum yanlış anlaşılmasın, anlamaya çalışıyorum sadece. sosyolog olasım var.

  • zgrydn  (22.12.12 09:50:15)
tikky'lik veya liselilikle hiçbir alakası olmaksızın bazen ben de kullanıyorum. özellikle cep telefonundan mesaj yazarken mümkün olduğunca kısaltmak amaçlı harfleri kırpıyorum ve bazen o aradaki y harfi de kurban oluyor bu durumda. amaç kesinlikle bir imaj oluşturmak değil, harf sayısından tasarruf.

  • winstoncash  (22.12.12 09:51:34)
normal yazarım ama sesli harfleri yutmaktansa sessizleri yutmayı tercih ederim.

  • harry piper  (22.12.12 11:25:06)
bağlaçları bitişik yazmasındansa bunu tercih ederim şahsen.

geliorm çok itici ama hakkaten. geliyom yazarım ben mesela.
  • supergirl  (22.12.12 13:04:48)