css menü aktif link ?

merhaba arkadaşlar

36 link içerek kalabalık bir css menüm var. aktif sayfayı normalde css de a.aktif yazıp stillerini yazıyorum. aktif olmasını istediğim menünün satırınada class aktif yazıp menünün aktif olmasını sağlıyorum.

ama menü bir hayli kalabalık sonradan ekleme çıkarma vs.. olacağından <?php include('menu.php'); ?> ile sayfaya çağırmak zorundayım. bu şekilde yukarıda anlattığım gibi aktif sayfa olayını halledemiyorum.

nasıl yapabilirim olduğu sayfadaki menü linki nasıl düzenleyebilirim.?

umarım anlatabilmişimdir. yardımlarınız için teşekkürler

menü oluşturma kodunu bir fonksiyon içine al,

menu.php

function menuOlustur($menu) {
if ($menu == "anasayfa") {
//aktif menü anasayfa
} else if ($menu == "iletisim") {
//aktif menü iletisim
}

____________________________________________

ornegin iletisim sayfasinda,

iletisim.php

<?php include('menu.php'); ?>
<?php
menuOlustur("iletisim");
.....
?>

gibi. tabi iletisim filan yerine menulerin id'leri filan varsa dinamik olarak onları da gönderebilirsin fonksiyon içerisinde veya doğrudan link gönderirsin öyle eşleştirme yapar, o sana ve sitenin yapısına bağlı artık.
  • ocanal  (19.12.12 21:41:10 ~ 21:42:59)
<div id="saglik_yan_menu">

<ul>
<li><a href="saglik-turizmi.php" class="aktif">SAĞLIK TURİZMİ </a></li>
<li><a href="branslar.php">BRANŞLAR</a></li>
<li><a href="anlasmali-hastaneler.php">ANLAŞMALI HASTANELER</a></li>
<li><a href="anlasmali-oteller.php">ANLAŞMALI OTELLER</a></li>
<li><a href="transfer-konaklama.php">TRANSFER VE KONAKLAMA </a></li>
</ul>
</div>

html deki menü kodum bu şekilde class="aktif" sağlık turizmini aktif hale getirdim. ama bu kodları saglik_yan_menu.php dosyası yapıp <?php include('saglik_yan_menu.php'); ?> ile çağıracağım o zamanda yaptığım aktif olayı olmuyor.

dediğinizi biraz anladım ama bu menüye nasıl uygulayacağım bilemedim. programlama konularında çok bilgim yok.

linkleri direk tanıyıp aktif edecek bi sistem yokkmudur bir örnek anlatım linki falan varsa da uğraşır bi şekilde çözerim.

çok teşekkürler
  • gramofon  (19.12.12 23:04:01)
kodu değiştirmeden koyarsanız olmaz, ben sizin için saglik_yan_menu.php sayfasini değiştirdim,

dl.dropbox.com

mesela kullanırken şöyle kullanacaksınız,

saglik-turizmi.php sayfasında,

<?php
include('saglik_yan_menu.php');
menuOlustur("saglik-turizmi.php");
?>

veya anlasmali-oteller.php sayfasinda,

<?php
include('saglik_yan_menu.php');
menuOlustur("anlasmali-oteller.php");
?>

gibi.
  • ocanal  (19.12.12 23:39:32 ~ 23:39:52)
anladım hocam çok teşekkür ederim

  • gramofon  (19.12.12 23:46:54 ~ 22.12.12 23:42:09)